Biotechnologia czerwona czyli medyczna – gałąź przemysłu, w którą warto inwestować
Czerwona biotechnologia jest powiązana z medycyną i ochroną zdrowia, umożliwia produkcję nowych leków i leczenie chorób uznawanych do tej pory za nieuleczalne. Biofarmaceutyki stanowią istotną i stale rozwijającą się gałąź przemysłu farmaceutycznego.
Czerwona biotechnologia – oczekiwania
Oczekiwania związane z czerwoną biotechnologią to z jednej strony wprowadzanie innowacyjnych leków, z drugiej – poszukiwanie sposoby odbudowy uszkodzonych narządów. Na te potrzeby odpowiadają m.in. badacze z innowacyjnej firmy biotechnologicznej – OncoArendi Therapeutic, którzy poszukują nowych leków hamujących astmę i niektóre nowotwory. Wsparcia finansowego udzielił im kielecki przedsiębiorca – Michał Sołowow. Biotechnologia medyczna, dzięki terapii genowej, może również pomóc wyleczyć choroby dziedziczne, takie jak: ślepota, niedobór odporności, choroby krwi. Duże nadzieje wiąże się z komórkami macierzystymi.
Biofarmaceutyki – sposób pozyskiwania
Podstawowy sposób otrzymywania leku składa się z dwóch części – preklinicznej i klinicznej, trwających łącznie od 8 do 15 lat. Jednym ze sposobów pozyskiwania biofarmaceytyków jest użycie rekombinowanych bakterii E. coli lub drożdży S. cerevisiae. Wykorzystuje się także linie komórkowe organizmów wyższych i tworzy hybrydowe kultury międzygatunkowe.
Medyczna biotechnologia – sukcesy
Wytworzone biofarmaceutyki umożliwiają leczenie cukrzycy, zapalenia wątroby, anemię, udar mózgu czy zastoinową niewydolność serca. W biotechnologiczny sposób uzyskano hematopoetyczne czynniki wzrostu, czynniki martwicy nowotworów, czynniki krzepnięcia krwi, preparaty trombolityczne, rekombinowane hormony, przeciwciała monoklonalne.
Biotechnologia w Polsce – szanse rozwoju
Liczba ekspertów biegle znających sposób wytwarzania biofarmaceutyków oraz regulacje dotyczące rejestracji leków jest w Polsce bardzo ograniczona. Jest szansa, że to się zmieni, ponieważ uczelnie uruchomiły względnie nowy kierunek – biotechnologię medyczną. Należy promować firmy, które proponują badania innowacyjne, a nie odtwórcze. Bardzo ważne jest uregulowanie norm prawnych na wzór światowy i zwiększenie inkubatorów przedsiębiorczości, które będą łączyły przemysł z nauką. Niezmiernie istotną kwestią pozostają także finanse – dużą część kosztów badań można pokryć dzięki środkom unijnym.
Opinie
Nowości
sprawdź jakie mamy dla Ciebie nowości!
Szybka pożyczka online na samochód
Pożyczka na 5% do 10 lat do 120 tyś zł z możliwością konsolidacji kredytów
Karta Kredytowa Raiffeisen Polbank
Zwrot do nawet 360 zł za zakupy, 56 dni bez odsetek i 12 rat w karcie bez odsetek.
Konto oszczędnościowe BGŻOptima
Atrakcyjne oprocentowanie nawet 3,6% , brak opłat i darmowe przelewy.
Konto osobiste ING BANK ŚLĄSKI
Nowoczesne konto bez opłat za prowadzenie, darmowe bankomaty i karta zbliżeniowa.