Czym różni się zaliczka a zadatek?
Podobieństwem między zadatkiem a zaliczką jest przeznaczenie – obie formy wpłacane są na poczet umowy, która ma być wykonana w przyszłości. Czym więc różnią się od siebie? Czy lepiej zdecydować się na zadatek czy zaliczkę?
Zaliczka a zadatek – na co zwrócić uwagę?
Zaliczka nie gwarantuje finalizacji transakcji. Każda strona może bowiem wycofać się z umowy, nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji. Można więc nazwać ją formą rezerwacji usługi bądź towaru. Zadatek natomiast jest swego rodzaju ochroną, która dotyczy realizacji zlecenia, zabezpieczająca interesy obu stron. Jeśli z winy którejś z nich nie dojdzie do finalizacji transakcji, druga strona może odstąpić od umowy i zażądać zwrotu w podwójnej wysokości.
Podczas podpisywania umowy należy więc zwrócić uwagę, czy wpłacana kwota będzie zaliczką czy zadatkiem. Przepisy dotyczące obu form mają zastosowanie wyłącznie w zakresie, który wyróżniony jest w zapisach umowy. Warto pamiętać, że przedsiębiorcy mogą zdecydować się na wybrane ustalenia w momencie zatrzymania zaliczki lub rezygnacji ze zwrotu zadatku w wysokości podwojonej.
Ani zadatek, ani zaliczka nie są uznawane za przychód do momentu realizacji usługi lub dostarczenia towaru. Przedpłata nie jest więc uwzględniania w podatku dochodowym. Obie te formy mogą być zaksięgowane na podstawie faktury końcowej dopiero w momencie, gdy umowa jest sfinalizowana.
Sytuacja jest nieco inna w przypadku podatku VAT. Jeżeli podatnik uzyska część należności przed zrealizowaniem usługi lub wydaniem towaru, z chwilą jej otrzymania nabywa obowiązek podatkowy. Przedpłatą jest kwota brutto, natomiast VAT wyliczany jest za pomocą metody „w stu”. Należy więc rozliczyć podatek VAT z faktury, na której znalazł się zadatek lub zaliczka. Po otrzymaniu towaru podatnik musi wystawić fakturę końcową, z korekcją o wartość zaliczki i pomniejszyć kwotę podatku o wysokość z faktury podatkowej.
Zaliczka lub zadatek – zatrzymanie
Jeżeli, z powodu rezygnacji, zaliczka lub zadatek nie będą zwrócone, wartość netto z zamówienia z faktury zaliczkowej stanie się przychodem sprzedawcy w momencie rozwiązania umowy. Należy jednak pamiętać o wystawieniu faktury korygującej zaliczkę do zera. Z tym momencie zaliczka nie stanowi wynagrodzenia na poczet usługi lub towaru, a zaliczona jest jako odszkodowanie. Przychód nie będzie musiał być opodatkowany podatkiem VAT.
Zdarzenie tego typu musi stanowić dowód księgowy, np. w postaci obciążeniowej noty związanej z odszkodowaniem. Istnieje możliwość zmiany księgowania zwrotu zaliczki na poczet odszkodowania.
Jedną z firm, która wspiera małych i średnich przedsiębiorców jest Faktoria, która świadczy usługi faktoringu, prowadzi przez świat finansów i doradza, jak rozwijać przedsiębiorstwo. Pracownicy wskażą Ci, czy warto zdecydować się na zaliczkę czy zadatek.
Opinie
Nowości
sprawdź jakie mamy dla Ciebie nowości!
Szybka pożyczka online na samochód
Pożyczka na 5% do 10 lat do 120 tyś zł z możliwością konsolidacji kredytów
Karta Kredytowa Raiffeisen Polbank
Zwrot do nawet 360 zł za zakupy, 56 dni bez odsetek i 12 rat w karcie bez odsetek.
Konto oszczędnościowe BGŻOptima
Atrakcyjne oprocentowanie nawet 3,6% , brak opłat i darmowe przelewy.
Konto osobiste ING BANK ŚLĄSKI
Nowoczesne konto bez opłat za prowadzenie, darmowe bankomaty i karta zbliżeniowa.