Jak odwołać się od wyceny szkody?
W przypadku zdarzenia drogowego osoba poszkodowana może domagać się wypłaty odszkodowania z polisy OC sprawcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej jednak zaniżają wycenę szkody, co jest korzystne z ich punktu widzenia. Na szczęście, istnieje procedura odwoławcza, dzięki której poszkodowany może walczyć o wyższą kwotę. Nie pozostaje nic innego, jak przyjrzeć się temu nieco bliżej!
Jak odwołać się od wyceny szkody?
Każdy kierowca musi liczyć się z tym, że może przytrafić mu się wypadek komunikacyjny. Jeśli dochodzi do niego z winy innego kierującego, poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie wypłacane w ramach ubezpieczenia OC samego sprawcy. Nie zawsze jednak wysokość takiego odszkodowania satysfakcjonuje uprawnionego, a zaniżanie tego typu kwot przez towarzystwa ubezpieczeniowe to częsty proceder. Jak sobie z tym poradzić i co można w takich okolicznościach zrobić? Podpowiadamy!
Na czym polega wycena szkody?
Odpowiednia kwalifikacja i wycena szkody jest kluczowa w całej procedurze odszkodowawczej. Ubezpieczyciel bierze z reguły pod uwagę trzy główne aspekty, a mianowicie wartość rynkową pojazdu w dniu szkody, wartość rynkową auta po kolizji czy wypadku, a także koszty naprawy. Polisa OC jest zawsze przypisana do konkretnego pojazdu, a nie jego właściciela czy osoby kierującej. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obejmuje nie tylko rekompensatę samej szkody, jaka wynikła na skutek zdarzenia drogowego, ale także szkód osobowych. W związku z tym osoba poszkodowana może ubiegać się nie tylko o środki na naprawę auta, ale też m.in. zwrot kosztów leczenia czy rehabilitacji.
Odwołanie się od wyceny szkody – co powinno zawierać?
W teorii sprawa wydaje się bardzo prosta, ale w praktyce poszkodowany może trafić na wiele przeszkód w drodze do uzyskania satysfakcjonującego odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe robią bowiem wszystko, aby maksymalnie obniżyć wycenę szkody, wiedząc doskonale, że poszkodowany ma możliwość dochodzenia swoich roszczeń nawet na drodze sądowej. Pierwszym krokiem, jaki powinien jednak podjąć, jest odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela. Na tym etapie warto sporządzić szczegółowe uzasadnienie takiego odwołania, dołączyć do niego wszelkie dokumenty, w tym kosztorys naprawy pojazdu, badania medyczne, analizę wyceny itp. Nie zaszkodzi również zlecenie ekspertyzy niezależnemu rzeczoznawcy. Odwołanie od wyceny szkody wzór – jak się okazuje, ustawodawca nie narzuca, jak powinno wyglądać takie pismo. W odwołaniu muszą znaleźć się niezbędne dane osobowe poszkodowanego, oznaczenie towarzystwa ubezpieczeniowego, a także numer polisy, numer decyzji oraz numer szkody.
Jak i gdzie złożyć odwołanie?
Odwołanie można złożyć osobiście w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego, ale także przesłać tradycyjną pocztą, a nawet za pośrednictwem skrzynki mailowej. Dopuszczalna jest też forma ustna, np. przez telefon, ale z uwagi na wartość dowodową najlepiej zdecydować się jednak na odwołanie pisemne. Ubezpieczyciel jest zobowiązany odpowiedzieć na odwołanie w terminie 30 dni lub w przypadku skomplikowanych spraw – do 60 dni. Na złożenie odwołania poszkodowany ma 3 lata, licząc od dnia wydania decyzji przez ubezpieczyciela.
Opinie
Nowości
sprawdź jakie mamy dla Ciebie nowości!
Szybka pożyczka online na samochód
Pożyczka na 5% do 10 lat do 120 tyś zł z możliwością konsolidacji kredytów
Karta Kredytowa Raiffeisen Polbank
Zwrot do nawet 360 zł za zakupy, 56 dni bez odsetek i 12 rat w karcie bez odsetek.
Konto oszczędnościowe BGŻOptima
Atrakcyjne oprocentowanie nawet 3,6% , brak opłat i darmowe przelewy.
Konto osobiste ING BANK ŚLĄSKI
Nowoczesne konto bez opłat za prowadzenie, darmowe bankomaty i karta zbliżeniowa.