Jak sfinansować zakup mieszkania?
Przynajmniej kilka Polaków waha się odnośnie zakupu własnej nieruchomości twierdząc, że takie marzenia są poza ich zasięgiem finansowych możliwości.
Na szczęście można znaleźć kilka rozwiązań na tego typu sytuacje. Oczywiście każdy dopasuje najlepsze do swojej indywidualnej sytuacji. Zazwyczaj mieszkanie jest albo przepisywane w spadku, albo młodzi ludzie decydują się na zakup swojego „M” za kredyt mieszkaniowy, który później spłacają przez kolejne 30 lat swojego życia. Czy w takim razie nie ma innych możliwości?
Pożyczać pieniądze możemy nie tylko z banku. Jeśli będziemy chcieli zgodnie z prawem pożyczyć pieniądze od innej osoby fizycznej, wtedy możemy zawszeć z nią odpowiednią umowę cywilno-prawną. Umowa zawiera wszystkie najpotrzebniejsze informacje, a także warunki udzielenia pożyczki. W treści powinny znaleźć się takie informacje jak wysokość pożyczki, okres spłaty, a także odsetki, które pożyczkobiorca będzie musiał ponieść. Od pożyczki trzeba będzie zapłacić podatek o wartości 2 procent wartości kredytu. Aby jednak wszystko było wykonane zgodnie z prawem, warto dokonać zapisu pod czujnym okiem fachowca, na przykład księgowego. Na pewno można skorzystać na dość atrakcyjnym oprocentowaniu, które przecież może być dużo niższe niż, to proponowane przez bank. Jedynym problemem może okazać się znalezienie osoby gotowej pożyczyć tak dużą kwotę.
Innym rozwiązaniem jest zakup mieszkania, ale inna osoba będzie spłacała kredyt. Brzmi jak prawdziwe marzenie, a jednak takie sytuacje naprawdę się zdarzają. Najczęściej mieszkanie przepisywane jest na dziecko, któremu kredyt spłacają kredyt rodzice. Na początku z dorosłym dzieckiem mogą mieszkać również współlokatorzy, którzy nieco odciążają ratę kredytu. Następnie gdy nastolatek staje się samodzielny finansowo, wtedy nie ma problemu, żeby samodzielnie spłacał raty kredytu. W końcu można ustanowić raty malejące.
Czy korzystanie z tradycyjnego kredytu jest naprawdę nieopłacalne? Zależy jak się na to spojrzy. Ponieważ jego wartość wcale nie musi być taka wysoka, jak nam się może wydawać na samym początku. Już na samym początku możemy negocjować warunki oprocentowania kredytu. Ponadto oszczędzając gotówkę, by posiadać wkład własny, możemy znacznie obniżyć koszta zadłużenia. W chwili obecnej obowiązkowy jest 5% wkład własny. Im jednak więcej zbierzemy, tym łagodniej podejdzie do nas placówka bankowa. W takim razie warto planować zakup mieszkania, jeszcze nie mając tego w zamiarze. Ponieważ w ciągu kilku lat jesteśmy w stanie zebrać całkiem pokaźny wkład własny ułatwiający nam otrzymanie kredytu oraz jego spłatę. Warto również korzystać z takich możliwości jakie dają nam różne programy pomocowe. Jeszcze kilka lat temu głośno było o projekcie Rodzina na swoim, w tej chwili jest to program Mieszkanie dla Młodych. Dzięki temu projektowi młodzi ludzie nie muszą się martwić o zebranie początkowego kapitału, ponieważ jest od refundowany ze Skarbu Państwa.
Data publikacji: 05/12/2014
Opinie
Nowości
sprawdź jakie mamy dla Ciebie nowości!
Szybka pożyczka online na samochód
Pożyczka na 5% do 10 lat do 120 tyś zł z możliwością konsolidacji kredytów
Karta Kredytowa Raiffeisen Polbank
Zwrot do nawet 360 zł za zakupy, 56 dni bez odsetek i 12 rat w karcie bez odsetek.
Konto oszczędnościowe BGŻOptima
Atrakcyjne oprocentowanie nawet 3,6% , brak opłat i darmowe przelewy.
Konto osobiste ING BANK ŚLĄSKI
Nowoczesne konto bez opłat za prowadzenie, darmowe bankomaty i karta zbliżeniowa.