Jak uzyskać zadośćuczynienie oraz odszkodowanie? Najważniejsze zasady dotyczące dochodzenia roszczeń
Wypadek komunikacyjny, zmarnowany urlop czy wypadek losowy – to przykładowe zdarzenia, z którymi związana jest kwestia odszkodowania i zadośćuczynienia. Czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia? Jak ustala się wysokości tych świadczeń?
Czym jest odszkodowanie, a czym zadośćuczynienie?
Odszkodowanie i zadośćuczynienie to terminy, które łatwo jest pomylić. Tymczasem różnica między nimi jest znaczna – nie są to pojęcia tożsame. Jeżeli jesteś osobą poszkodowaną np. w wypadku komunikacyjnym, musisz sprecyzować swoje żądania. Podstawą jest zrozumienie różnicy między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem.
Odszkodowanie ma na celu naprawę szkody majątkowej. Jeżeli jesteś osobą poszkodowaną w kolizji drogowej, to możesz liczyć na to, że Twój samochód zostanie naprawiony z OC sprawcy – wymieniony zostanie np. uszkodzony błotnik. Inaczej jest w przypadku zadośćuczynienia. To rekompensata za szkody niematerialne, np. ból i cierpienie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, jakie spotkały Ciebie (lub Twojego pasażera) w wyniku wypadku.
Jak ustalić wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia?
Proces ustalania wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia nie przebiega tak samo. W przypadku odszkodowania sprawa jest prosta – szkody materialne można stosunkowo łatwo wycenić. Firmy ubezpieczeniowe najczęściej zdają się na specjalistyczne programy albo korzystają z usług rzeczoznawców. Wysokość odszkodowania musi być wystarczająca, aby pokryć np. koszty naprawy pojazdu w warsztacie samochodowym. Przy okazji warto wiedzieć, że z OC sprawcy kolizji lub wypadku można ubiegać się m.in. o pokrycie kosztów wynajmu auta zastępczego.
Dużo trudniej określić wysokość należnego zadośćuczynienia. Podczas ustalania wysokości zadośćuczynienia pod uwagę bierze się choćby:
- wiek poszkodowanego
- liczbę pobytów w szpitalu i czas ich trwania
- konieczność korzystania z pomocy osób trzecich
- perspektywy na przyszłość
- oszpecenie ciała
Jednocześnie zadośćuczynienie przysługuje nie tylko za poważne wypadki komunikacyjne. Jak można przeczytać na stronie kancelaria-slaski.pl, o zadośćuczynienie można wystąpić również po nieudanych wakacjach.
Jak uzyskać zadośćuczynienie i odszkodowanie?
Aby otrzymać odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC sprawcy, należy złożyć wniosek do firmy ubezpieczeniowej. To pierwszy krok. Często zdarza się, że ubezpieczyciele proponują odszkodowanie i zadośćuczynienie pieniężne, którego wysokość wcale nie jest dla poszkodowanego zadowalająca. W takiej sytuacji warto odwołać się od niesatysfakcjonującej propozycji – w piśmie należy uzasadnić swoje stanowisko.
Ponieważ sprawy dotyczące zadośćuczynienia często nie należą do najprostszych, to dobrym pomysłem jest poszukanie wsparcia, np. u radcy prawnego specjalizującego się w tym zagadnieniu.
Opinie
Nowości
sprawdź jakie mamy dla Ciebie nowości!
Szybka pożyczka online na samochód
Pożyczka na 5% do 10 lat do 120 tyś zł z możliwością konsolidacji kredytów
Karta Kredytowa Raiffeisen Polbank
Zwrot do nawet 360 zł za zakupy, 56 dni bez odsetek i 12 rat w karcie bez odsetek.
Konto oszczędnościowe BGŻOptima
Atrakcyjne oprocentowanie nawet 3,6% , brak opłat i darmowe przelewy.
Konto osobiste ING BANK ŚLĄSKI
Nowoczesne konto bez opłat za prowadzenie, darmowe bankomaty i karta zbliżeniowa.