Jakie są wymagania, aby otrzymać kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to kredyt celowy, przeznaczony m.in. na zakup mieszkania, budowę domu czy remont nieruchomości mieszkalnej. Sprawdźmy, kto może go otrzymać i jak wygląda proces wnioskowania o dodatkowe środki.
Niewielu Polaków może pozwolić sobie na to, by sfinansować kupno wymarzonej nieruchomości gotówką. Alternatywą dla sfinansowania transakcji z oszczędności może być sięgnięcie po kredyt hipoteczny, który pozwoli spełnić marzenia o własnym M. Czym jest kredyt hipoteczny i kto może go uzyskać?
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, czyli przeznaczonym na ściśle określony cel. Może być to m.in.:
- zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym,
- zakup działki budowlanej,
- budowa domu,
- remont lub przebudowa nieruchomości mieszkalnej.
W zależności od konkretnego kredytodawcy i zdolności kredytowej wnioskującego maksymalne kwoty kredytów hipotecznych mogą wynosić nawet kilka milionów złotych, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 30 lat. Co ważne – kredyt hipoteczny jako kredyt celowy finansuje konkretny cel. Jeśli chcesz go zaciągnąć, pierwszym krokiem powinno być znalezienie nieruchomości, którą chcesz zakupić. Kredytodawca będzie wymagał bowiem nie tylko Twoich dokumentów (np. dowodu osobistego czy wystawionego przez pracodawcę zaświadczenia o wysokości i źródle dochodów), ale także dokumentów finansowanej nieruchomości. Jeśli „masz” na oku konkretną nieruchomość, sprawdź, ile wyniesie rata kredytu hipotecznego, tworząc kalkulację kredytu hipotecznego. Dzięki temu już na starcie będziesz wiedział, czy domowy budżet uniesie zobowiązanie w konkretnej wysokości, a jeśli rata okaże się zbyt wysoka – da sygnał do wydłużenia okresu kredytowania lub poszukania tańszej nieruchomości. Jak wykonać kalkulację? Skutecznym sposobem na wyliczenie kwoty raty będzie skorzystanie z kalkulatora kredytu hipotecznego. Większość instytucji finansowych posiada je na swoich stronach internetowych, na podstronach dotyczących kredytów hipotecznych. Choć taka kalkulacja jest jedynie szacunkowa, pozwala realnie ocenić zasadność wyboru konkretnych parametrów finansowania.
Kredyt hipoteczny – wymagania
Kredyt hipoteczny jest, zwłaszcza na tle innych rodzajów kredytów i pożyczek, produktem o stosunkowo zaawansowanej strukturze. Z tego powodu kredytodawcy stawiają wnioskującym sporo wymagań. Oto najważniejsze:
Przyszły kredytobiorca musi być osobą pełnoletnią z pełną zdolnością do czynności prawnych. Czasem zdarza się, że kryterium wieku jest wyższe niż 18 lat – rzadko się bowiem zdarza, że tak młody człowiek samodzielnie pracuje, osiągając dochody umożliwiające terminową spłatę kredytu hipotecznego.
Zdolność kredytowa. Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami we wskazanych w harmonogramie spłat terminach. Wpływa na nią aż kilkanaście czynników, z których najważniejsze to kwota kredytu, wiek wnioskującego, wysokość i źródło dochodów, kwoty innych spłacanych zobowiązań, liczba osób na utrzymaniu czy koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Na podstawie tych i innych kryteriów analitycy wyliczają, czy wnioskujący będzie w stanie spłacać kredyt w terminie, czy też nie. Musisz wiedzieć jednak, że nawet przy identycznych parametrach kredytu zdolność kredytowa w poszczególnych instytucjach finansowych może się różnić o kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset tysięcy złotych. Pamiętaj o tym, zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego kredytodawcy.
Historia kredytowa wnioskującego w Biurze Informacji Kredytowej. Historia kredytowa w BIK-u to jeden z najważniejszych parametrów, które wpływają na decyzję kredytową. Buduje ją każda terminowa spłata i każde opóźnienie w spłacie rat pożyczki czy kredytu. Duże i regularne opóźnienia powodujące znaczące pogorszenie historii kredytowej mogą utrudnić szanse na kredyt lub uniemożliwić jego pozyskanie.
Dla wielu osób sięgnięcie po kredyt hipoteczny jest jedyną szansą na zakup własnego M. Jeśli Twoje zarobki na to pozwalają, zdecydowanie warto to zrobić. Regularne spłacanie rat kredytu sprawi, że mieszkanie będzie w przyszłości nieobciążoną hipoteką Twoją własnością. Czego nie można powiedzieć o płaceniu za wynajem.
Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/214453,kredyty-hipoteczne,kto-nie-dostanie-kredytu-hipotecznego,1,1
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.
Opinie
Nowości
sprawdź jakie mamy dla Ciebie nowości!
Szybka pożyczka online na samochód
Pożyczka na 5% do 10 lat do 120 tyś zł z możliwością konsolidacji kredytów
Karta Kredytowa Raiffeisen Polbank
Zwrot do nawet 360 zł za zakupy, 56 dni bez odsetek i 12 rat w karcie bez odsetek.
Konto oszczędnościowe BGŻOptima
Atrakcyjne oprocentowanie nawet 3,6% , brak opłat i darmowe przelewy.
Konto osobiste ING BANK ŚLĄSKI
Nowoczesne konto bez opłat za prowadzenie, darmowe bankomaty i karta zbliżeniowa.