Konsolidacja zobowiązań finansowych — czy warto?
Terminowa spłata rat kredytów i pożyczek coraz bardziej obciąża Twój budżet? Sięgnij po konsolidację. Dzięki niej odzyskasz finansową płynność, zminimalizujesz ryzyko opóźnień i wreszcie odetchniesz z ulgą. Czym w praktyce jest konsolidacja i w jakich okolicznościach warto po nią sięgnąć?
Kilkukrotne podwyżki stóp procentowych spowodowały wzrost rat kredytów i pożyczek z oprocentowaniem zmiennym. Z tego powodu dla wielu gospodarstw domowych terminowa spłata zobowiązań względem instytucji finansowych stała się ogromnym wyzwaniem. Skutecznym sposobem na odzyskanie płynności finansowej, zminimalizowanie ryzyka opóźnień i stresu towarzyszącemu napiętemu budżetowi może być sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną. Czym jest w praktyce?
Czym jest pożyczka konsolidacyjna?
Pożyczka konsolidacyjna to pożyczka na spłatę aktualnych zobowiązań finansowych: kredytów, pożyczek, limitów na kartach kredytowych i w liniach debetowych. Jeśli po nią sięgniesz, pożyczkodawca spłaci wszystkie Twoje zobowiązania, a Ty — zamiast kilku miesięcznych rat będziesz płacił jedną — niższą. Taki mechanizm pozwala zmniejszyć wysokość miesięcznych obciążeń, odciążyć budżet i zminimalizować stres oraz ryzyko opóźnień w spłacie rat.
Czy warto sięgnąć po pożyczkę konsolidacyjną?
Jeśli Twój budżet jest bardzo napięty, a comiesięczna spłata rat kredytów i pożyczek jest coraz większym wyzwaniem — sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną okaże się strzałem w dziesiątkę. Aby konsolidacja pożyczek przyniosła realne korzyści, przed złożeniem wniosku pożyczkowego porównaj dostępne na rynku produkty, zwracając uwagę przede wszystkim na:
- dostępne kwoty. Jeśli chcesz skonsolidować zobowiązania, których suma wynosi kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych, w pierwszym kroku wyselekcjonuj pożyczkodawców, którzy pożyczą Ci taką kwotę, jakiej potrzebujesz;
- maksymalny okres spłaty. Chcesz, aby miesięczna rata pożyczki była jak najniższa? Wybierz pożyczki z maksymalnie długim okresem spłaty;
- Dobra pożyczka konsolidacyjna nie może być droga. Celem konsolidacji jest przecież obniżenie, a nie podwyższane miesięcznych kosztów. Analizując parametry poszczególnych produktów, sprawdź więc, ile wynosi RRSO (nie oprocentowanie) każdego z nich. RRSO zawiera w sobie wszystkie dodatkowe koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za pożyczkę;
- możliwość złożenia wniosku w preferowany przez Ciebie sposó Wiele instytucji finansowych umożliwia złożenie wniosku pożyczkowego nie tylko w oddziale, ale także przez internet. Sięgając po pożyczkę konsolidacyjną przez internet, skrócisz i uprościsz cały proces;
- dodatkowe udogodnienia, np. możliwość odroczenia spłaty pierwszej raty nawet o kilkadziesiąt dni.
Pożyczka konsolidacyjna w 3 prostych krokach
Znalazłeś pożyczkę, która precyzyjnie odpowiada na Twoje potrzeby?
Krok 1 — przygotuj wymagane przez pożyczkodawcę dokumenty.
Aby otrzymać pożyczkę konsolidacyjną będzie Ci potrzebny dowód osobisty, zaświadczenie o wysokości i źródle dochodów, dokumenty potwierdzające salda kredytów i pożyczek oraz rachunki do spłaty w innych instytucjach finansowych. W przypadku pożyczki konsolidacyjnej pożyczkodawca nie wypłaca bowiem pieniędzy na konto pożyczkobiorcy, lecz przesyła je bezpośrednio na rachunki do spłaty konsolidowanych zobowiązań.
Krok 2 — złóż wniosek pożyczkowy
W zależności od swoich preferencji możesz to zrobić w oddziale lub przez internet.
Krok 3 — poczekaj na decyzję
Po złożeniu wniosku pożyczkowego pożyczkodawca przeanalizuje Twoją zdolność do spłaty i wyda decyzję. Jeśli będzie pozytywna, spłaci konsolidowane zobowiązania. A Ty co miesiąc będziesz płacił jedną, niską ratę.
Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych — tak czy nie?
Czy po konsolidację może sięgnąć osoba zadłużona? Pożyczka konsolidacyjna to produkt dla osób, które mają wymaganą przez pożyczkodawcę zdolność do spłaty. Jednym z jej najważniejszych elementów jest pozytywna historia kredytowa w BIK-u. Opóźnienia w spłacie rat kredytów i pożyczek znacząco ją pogorszą. A to sprawi, że otrzymanie konsolidacji będzie bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe.
Źródło:
https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki
Opinie
Nowości
sprawdź jakie mamy dla Ciebie nowości!
Szybka pożyczka online na samochód
Pożyczka na 5% do 10 lat do 120 tyś zł z możliwością konsolidacji kredytów
Karta Kredytowa Raiffeisen Polbank
Zwrot do nawet 360 zł za zakupy, 56 dni bez odsetek i 12 rat w karcie bez odsetek.
Konto oszczędnościowe BGŻOptima
Atrakcyjne oprocentowanie nawet 3,6% , brak opłat i darmowe przelewy.
Konto osobiste ING BANK ŚLĄSKI
Nowoczesne konto bez opłat za prowadzenie, darmowe bankomaty i karta zbliżeniowa.