Kredyt konsolidacyjny, czy się opłaca?
Gdy w pewnym momencie przestajemy panować nad domowymi wydatkami, wtedy warto zastanowić się nad konsolidacją zadłużenia. Zamiast spłacania kilku rat w różnych placówkach i instrukcjach można doprowadzić, do ich scalenia, tak aby spłacać tylko jeden kredyt w comiesięcznej racie. Dzięki temu nasze zadłużenie jest dopasowane do naszych finansowych możliwości. Odciążenie domowego budżetu poprzez wydłużenie okresu spłaty i zmniejszenie co miesięcznych należności pomaga wyjść „na prostą”.
Oczywiście wszystkie reklamy pożyczki bez zaświadczeń, kredytu konsolidacyjnego, czy kredytu gotówkowego, brzmią jak najbardziej zachęcająco. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się zastanowić, czy akurat w tym przypadku kredyt konsolidacyjny okaże się naprawdę opłacalny.
Najczęściej stosowanym krokiem przy organizowaniu kredytu konsolidacyjnego, jest wydłużanie okresu spłaty. Jednak to również nie obejdzie się bez echa dla naszego portfela, ponieważ dłuższy okres spłacania kredytu, oznacza w sumie więcej kosztów. Czy będziemy gotowi na spłacenie tak naprawdę większej kwoty? Warto to sobie dokładnie przekalkulować, żeby później nie żałować podjętej decyzji.
Jednak często osoby decydujące się na kredyt konsolidacyjny, nie mają innego wyjścia i są gotowe ponieść tego nawet wysokie koszty. Łatwiej jest pamiętać o jednej racie, niż o spłaceniu kilku, tym bardziej, że każda ma inny termin dokonania przelewu.
Czy istnieje szansa, żeby mimo zwiększenia kosztów, kredyt konsolidacyjny będzie w ogóle opłacalny? Okazuje się, że w ostatnich latach stopa procentowa spadła na korzyść kredytobiorców, szczególnie tych, którzy zaciągali drogie pożyczki i kredyty kilka lat temu. W tej chwili oprocentowanie jest dla nich o wiele korzystniejsze. Dlatego właściciele kredytu gotówkowego lub samochodowego, mogą ostatecznie liczyć nawet na zmniejszenie kosztów kredytu. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, ponieważ w dzisiejszych czasach każda obniżka jest mile widziana. Zanim podpiszemy umowę o przyznanie kredytu konsolidacyjnego, warto zorientować się w dotychczasowych placówkach bankowych, ile wyniesie nas zmiana kredytodawcy. Przekalkulowanie wszystkich kosztów, powinno przynieść nam jasny wynik, czy taki krok okaże się dla nas opłacalny.
Warto zastanowić się również nad kredytem konsolidacyjnym, który jest zabezpieczony hipoteką, ponieważ placówka bankowa wtedy jest w stanie przyznać o wiele lepsze oprocentowanie, niż w przypadku gdy żadnego zabezpieczenia ze strony klienta nie ma. Różnica w oprocentowaniu pomiędzy takimi kredytami może wynosić nawet kilka procent w skali roku. Oczywiście, żeby taka zamiana była opłacalna, nieruchomość nie może być jeszcze niczym obciążona. Jeśli już na mieszkaniu ciąży jakaś hipoteka, to kredyt konsolidacyjny dalej jest możliwy do zaciągnięcia, jednak wpłynie to niewątpliwie na warunki kredytu.
Aktualizacja: poniedziałek, 18.06.2015
Opinie
Nowości
sprawdź jakie mamy dla Ciebie nowości!
Szybka pożyczka online na samochód
Pożyczka na 5% do 10 lat do 120 tyś zł z możliwością konsolidacji kredytów
Karta Kredytowa Raiffeisen Polbank
Zwrot do nawet 360 zł za zakupy, 56 dni bez odsetek i 12 rat w karcie bez odsetek.
Konto oszczędnościowe BGŻOptima
Atrakcyjne oprocentowanie nawet 3,6% , brak opłat i darmowe przelewy.
Konto osobiste ING BANK ŚLĄSKI
Nowoczesne konto bez opłat za prowadzenie, darmowe bankomaty i karta zbliżeniowa.