Kredyt na spłatę zobowiązań wobec ZUS lub US
Jednymi z największych obciążeń dla każdego przedsiębiorcy są składki na ZUS oraz daniny odprowadzane do Urzędu Skarbowego. Niestety nie są to zobowiązania, które bezkarnie można odłożyć na później i lekceważyć termin płatności. Za zaległości naliczane są wysokie odsetki karne, a sam przedsiębiorca musi liczyć się z innymi konsekwencjami – szczególnie jeśli zaległości dotyczą składek ZUS dla jego pracowników.
Dlaczego firmy zalegają z płatnościami na ZUS i US?
Główną przyczyną zaległości jest brak płynności finansowej. Powodowane to może być brakiem terminowej płatności za faktury lub niewystarczającymi zyskami. Co przedsiębiorca może w tym przypadku zrobić? W pierwszej kolejności powinien skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędem Skarbowym, jeśli ma zaległości w tych dwóch instytucjach. Następnie powinien ustalić łączną wysokość zaległości w każdej z nich i uzgodnić z naczelnikiem możliwość spłaty, a także negocjować wstrzymanie naliczania odsetek karnych. W wielu przypadkach jest to możliwe, szczególnie jeśli dłużnik zobowiąże się do szybkiego wpłacenia tzw. wpłaty uwierzytelniającej. Jest to np. 30 procent wymaganego zadłużenia. Wpłata tak wskazuje na dobrą wolę dłużnika i jego chęć w rozwiązaniu problemu. Skąd jednak wziąć pieniądze na częściową lub całościową spłatę zobowiązań?
Kredyt na spłatę długów w ZUS i US
Na rynku dostępnych jest wiele instrumentów finansowych, pozwalających szybko spłacić swoje zadłużenie. Zazwyczaj jest to pożyczka pozabankowa, udzielana przez prywatne firmy finansowe. Nazwa kredyt na spłatę zobowiązań wobec ZUS lub US nie jest przypadkowa. Po pierwsze, wysokość takiego kredytu może być znacznie wyższa niż np. pożyczki gotówkowej na dowolny cel. Po drugie, pożyczka na spłatę długów w ZUS / US, często może być udzielona na dłuższy czas – nawet kilka lat. Pozwala to rozłożyć spłatę pożyczki na wiele niskich rat, nieobciążających nadmiernie firmowego budżetu. Co zrobić, aby otrzymać kredyt na spłatę długów w ZUS / US? Po pierwsze należy przygotować zestawienie długów i określić jego łączną wysokość. Spłatę należy wykonać od najstarszych zaległości, a idealnie jeśli jednorazowo uda się spłacić wszystkie zobowiązania. Złożenie wniosku o pożyczkę na spłatę długów odbywa się najczęściej online. Wnioskodawca musi podać we wniosku wszystkie informacje na temat swojej firmy, a także określić wysokość pożyczki, o którą wnioskuje. Firma pożyczkowa może poprosić o przedstawienie pewnych dokumentów, niezbędnych do wydania decyzji kredytowej. W przypadku firm może to być księga przychodów i rozchodów lub wyciągi z konta firmowego. Jeżeli kredyt we wnioskowanej kwocie nie może zostać udzielony, warto rozważyć wzięcie mniejszej pożyczki i spłacenie nią części długów.
Konsekwencje niepłacenia składek na ZUS
Jakie konsekwencje mogą czekać na przedsiębiorcę zalegającego wobec ZUS? Po pierwsze jest to możliwość nałożenia na niego dodatkowej opłaty, wynoszącej nawet do 100% należnych składek. Oznacza to że łatwo doprowadzić do szybkiego podwojenia długu. Na tym jednak nie koniec. Jeśli przedsiębiorca długo będzie uchylać się od płacenia składek na ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wystąpić wobec dłużnika na drogę sądową i doprowadzić w ten sposób do egzekucji należności np. przez licytacje majątku firmy lub majątku osobistego przedsiębiorcy prowadzącego JDG.
Opinie
Nowości
sprawdź jakie mamy dla Ciebie nowości!
Szybka pożyczka online na samochód
Pożyczka na 5% do 10 lat do 120 tyś zł z możliwością konsolidacji kredytów
Karta Kredytowa Raiffeisen Polbank
Zwrot do nawet 360 zł za zakupy, 56 dni bez odsetek i 12 rat w karcie bez odsetek.
Konto oszczędnościowe BGŻOptima
Atrakcyjne oprocentowanie nawet 3,6% , brak opłat i darmowe przelewy.
Konto osobiste ING BANK ŚLĄSKI
Nowoczesne konto bez opłat za prowadzenie, darmowe bankomaty i karta zbliżeniowa.