Rata kredytu gotówkowego a inflacja
Na ratę kredytu gotówkowego ma wpływ wiele czynników. Gdy postawimy na oprocentowanie zmienne, istotnym z nich jest inflacja. Jak inflacja w Polsce przekłada się zatem na kredyty gotówkowe?
Czym jest inflacja i co ją wywołuje?
Co to jest inflacja? To proces wzrostu cen w całej gospodarce. Oznacza ona spadek wartości pieniądza. W takim przypadku za tę samą kwotę możemy kupić mniej produktów i usług. Na inflację wpływa większa podaż pieniądza w gospodarce oraz rozpędzona konsumpcja. Inflacja może być efektem nieodpowiedniej polityki monetarnej prowadzonej przez Bank Centralny oraz niezrównoważonego w odpowiedni sposób budżetu państwa. Bardzo często jest ona wywoływana przez czynniki zewnętrzne. Sprzyjają jej przede wszystkim przerwane łańcuchy dostaw na skutek kryzysów negocjacyjnych między poszczególnymi państwami, konfliktów wojennych, a także pandemii wywołujących zamknięcie gospodarek poszczególnych państw.
Inflacja a kredyty
Inflacja ma duże znaczenie dla kredytów ze zmienną stopą oprocentowania, które stanowią obecnie zdecydowaną większość. Na koszt pożyczenia środków zwiększający wysokość raty kredytu oprócz marży bankowej i innych obowiązkowych składników (jak np. ubezpieczenie kredytu) wpływ ma bowiem także WIBOR. To referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek udzielanych na rynku międzybankowym. Jest ona średnią arytmetyczną oprocentowania najważniejszych banków działających na terytorium naszego kraju. Gdy inflacja rośnie, Rada Polityki Pieniężnej działająca przy Narodowym Banku Polskim zaczyna podnosić stopy procentowe. Ma to zapobiec dalszemu wzrostowi cen. Efektem tego jest jednak wzrost kosztów pieniądza. W takim przypadku Bank Centralny pożycza bowiem bankom komercyjnym środki przy wyższych opłatach. W tej sytuacji banki są zmuszone do udzielania wyżej oprocentowanych kredytów, opierając się o wskaźnik WIBOR. Dotyczy to zarówno nowych kredytów, jak i tych, które były zaciągnięte wcześniej na zmienną stopę oprocentowania. Wskaźnik WIBOR zmienia się – w zależności od jego typu – co 1, 3 lub 6 miesięcy. Choć jego modyfikacja i wpływ na ratę kredytową są nieco odsunięte w czasie, to jednak biorąc pod uwagę dane historyczne, jego spadek nie następuje tak szybko. Wyższe koszty kredytu ze zmienną stopą oprocentowania są widoczne szczególnie teraz. W trakcie pandemii koronawirusa stopa procentowa była rekordowo niska, ponieważ wynosiła zaledwie 0,1%. Było to związane z niską inflacją. Sytuacja uległa jednak zmianie i obecnie wskaźnik inflacji przekracza 10%. Po decyzji Rady Polityki Pieniężnej w kwietniu, która zareagowała na wzrost inflacji, stopa procentowa wzrosła już do 4,5%. Przełożyło się to w znaczny sposób na WIBOR, a w konsekwencji na to, że rata kredytu gotówkowego ze zmiennym oprocentowaniem, także tego, który został już udzielony, wzrosła. W zapisach umów kredytowych o zmiennym oprocentowaniu znajdziemy bowiem wzmiankę o tym, że rata może ulec zmianie, biorąc pod uwagę bieżący wskaźnik WIBOR. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na to, żeby ochronić się przed skutkami inflacji.
Kredyt ze stałym oprocentowaniem – skuteczna ochrona przed inflacją
Skutki inflacji mogą być kosztowne. Jaki kredyt powinniśmy wziąć, żeby się przed nimi ochronić? W sytuacji niepewności w gospodarce doskonałym rozwiązaniem jest kredyt ze stałym oprocentowaniem. Obliczanie raty kredytu ze stałym oprocentowaniem jest proste i opiera się o jeden wskaźnik procentowy. Nie ulegnie ona zmianie nawet wtedy, gdy inflacja jeszcze bardziej wzrośnie, co przełoży się na kolejne podwyżki stóp procentowych. Taki kredyt proponuje coraz więcej banków działających w Polsce. Jednym z nich jest Santander Consumer Bank – bank od kredytów. W propozycji banku znajduje się kredyt gotówkowy Równoratka o stałym, bezpiecznym oprocentowaniu, dostępny na kwotę 5000, 10000 lub 15000 złotych przy 42 równych ratach do spłaty. Aby uzyskać taki kredyt, wystarczy udać się do najbliższego oddziału banku i przedstawić dokument potwierdzający tożsamość oraz zaświadczenie o dochodach. Środki wypłacane są bardzo często już w tym samym dniu, dzięki temu można je szybko spożytkować na swoje zakupy.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank
Źródła:
[1] https://www.totalmoney.pl/artykuly/inflacja-a-kredyt-jaki-wplyw-na-wysokosc-raty-kredytow-gotowkowych-i-hipotecznych-ma-inflacja, Data dostępu: [24.04.2022 r.]
[2] https://www.expander.pl/poradniki/inflacja-a-kredyt-jak-wzrost-inflacji-moze-wplynac-na-twoj-kredyt/, Data dostępu: [24.04.2022 r.]
Opinie
Nowości
sprawdź jakie mamy dla Ciebie nowości!
Szybka pożyczka online na samochód
Pożyczka na 5% do 10 lat do 120 tyś zł z możliwością konsolidacji kredytów
Karta Kredytowa Raiffeisen Polbank
Zwrot do nawet 360 zł za zakupy, 56 dni bez odsetek i 12 rat w karcie bez odsetek.
Konto oszczędnościowe BGŻOptima
Atrakcyjne oprocentowanie nawet 3,6% , brak opłat i darmowe przelewy.
Konto osobiste ING BANK ŚLĄSKI
Nowoczesne konto bez opłat za prowadzenie, darmowe bankomaty i karta zbliżeniowa.