Ubezpieczenie komunikacyjne, a części użyte do naprawy
Najczęściej kierowcy wykupujący obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, skupiają się na tym, aby uzyskać jak najniższą cenę, dodatkowo odruchowo kupując także AC. Nie zagłębiają się w szczegóły umowy, ponieważ i tak muszą opłacić tą składkę. A gdyby spojrzeć na OC i AC z nieco innej strony? Może w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie można zyskać nieco więcej korzyści, na przykład przy naprawie pojazdu z zastosowaniem części zamiennych?
Gdy dojdzie do zdarzenia, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia pojazdu, naliczane jest odpowiednie odszkodowanie. Jednak zwrot pieniędzy kalkulowany jest na podstawie różnych elementów. Zwykle w skład kalkulacji wchodzą koszty robocizny, średnia stawka godzinowa, a także ceny części zamiennych i materiałów wykorzystywanych podczas naprawy.
Zwykle te czynniki są zamienne, a tym, które z nich będą brane pod uwagę, będzie zależeć od Towarzystwa ubezpieczeniowego, bądź od klienta. Najkorzystniejszym jednak wskaźnikiem będzie cena zastosowanych części zamiennych i materiałów. Ogólne Warunki Ubezpieczenia będą nam tutaj wskazywać przede wszystkim na jakie części zamienne należy zwrócić uwagę. Ponieważ każdy ubezpieczyciel posiada swoją listę takich części. Najczęściej są one wymienione w takich rozdziałach jak „Zasady ustalania wypłaty odszkodowań” i innych podobnie brzmiących. Należy dokładnie się przyjrzeć zasadom udzielanego odszkodowania. Ponieważ Towarzystwo Ubezpieczeniowe może lawirować pomiędzy zwróceniem kosztów za oryginalne części, części zamienne wysokiej jakości, jak i również części z dolnej półki cenowej. Im gorsze części zostaną użyte, tym wartość samochodu będzie dryfowała bardziej w dół.
Aby klient zorientował się o co chodzi w niezrozumiałych dla niego umowach, należy przejść do konkretnych oznaczeń zastosowanych części do samochodu.
Części oryginalne
Są one oznaczane literą „O”. Są to części, które posiadają takie same logo pojazdu, którym porusza się klient. Ponadto elementem weryfikacyjnym jest jego numer katalogowy. Są to części mające najwyższą wartość.
Części zamienne wskazane przez producenta
Są to części zamienne oznaczane literą „Q”. Wyprodukowane one zastały według ścisłych wymogów producentów. Wyróżniają się nieco niższą ceną, ale nadal mają wysoką jakość, taką samą do części oryginalnych. Nie mają one jednak logo producenta, a także numeru katalogowego przez niego oznaczonego.
Części zamienne zbliżone jakościowo do części oryginalnych
Są to części zamienne określane literami „PT”, „PC”, „PJ” lub po prostu „P”. Ich jakość nie jest identyczna, ale porównywalna do jakości części oryginalnych wyprodukowanych przez producenta pojazdu. Mają one jeszcze niższą cenę. Dodatkowo często posiadają one certyfikaty świadczące o ich zadowalającej jakości.
Części zamienne
Jest to najniższa półka części zamiennych, które nie posiadają żadnych rekomendacji ze strony producenta. W związku z tym ich zastosowanie z pewnością mocno obniży wartość pojazdu. Gdy tylko w OWU pojawi się informacja o zastosowaniu części zamiennych podczas naprawy w autoryzowanym warsztacie lub zwrot pieniędzy za de facto zakupione takie części, to niestety kierowca nie może liczyć na zbyt korzystne odszkodowanie.
Dokładne sprawdzenie warunków ubezpieczenia pozwoli Ci na oszacowanie odszkodowania. Może się okazać, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które oferowało AC, nie jest tak atrakcyjne, jak się to wcześniej pozornie wydawało.
Data publikacji: 16/06/2015
Opinie
Nowości
sprawdź jakie mamy dla Ciebie nowości!
Szybka pożyczka online na samochód
Pożyczka na 5% do 10 lat do 120 tyś zł z możliwością konsolidacji kredytów
Karta Kredytowa Raiffeisen Polbank
Zwrot do nawet 360 zł za zakupy, 56 dni bez odsetek i 12 rat w karcie bez odsetek.
Konto oszczędnościowe BGŻOptima
Atrakcyjne oprocentowanie nawet 3,6% , brak opłat i darmowe przelewy.
Konto osobiste ING BANK ŚLĄSKI
Nowoczesne konto bez opłat za prowadzenie, darmowe bankomaty i karta zbliżeniowa.