Strona korzysta z ciasteczek zgodnie z Polityką plików Cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodnę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Witamy 2016 rok, czyli jakie czekają nas zmiany w lokalnych podatkach

2016 rok jak zwykle możemy przywitać hucznie. Jednocześnie po zabawie sylwestrowej od razu będziemy pewnie myśleli o nowych stawkach za podatki, jakie przyjdzie nam płacić. Rzeczywiście niektóre województwa zdecydowały się na podniesienie opłat za podatki lokalne, a inne okazały się być łaskawe dla swoich mieszkańców. Znowu w innych regionach zdecydowano się na usunięcie niektórych opłat, z czego mieszkańcy na pewno będą bardzo zadowoleni.

Mieszkańcy Górnego Śląska nie muszą się obawiać zbyt wielu podwyżek. Raczej mogą oni oczekiwać tego, iż za większość rzeczy będą opłacać tą samą stawkę. Na przykład Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów zachowuje identyczne stawki, dlatego odbiorcy tego regionu zapłacą 2,25 złotych netto za metr sześcienny wody.

Jeśli chodzi o wywóz śmieci, to raczej nie będą odczuwalne żadne podwyżki.

Identyczne stawki zapłacą chociażby mieszkańcy Katowic, którzy będą uiszczać opłaty w wysokości 14 złotych miesięcznie. Chyba, że nie mają oni chęci segregowania śmieci, wtedy ich opłata wyniesie 20 złotych. Również i oni zapłacą tą samą stawkę za metr sześcienny wody, co w 2015 roku. Stawka ta wyniesie 5,82 złotych brutto. Nieco drożej płacić jednak za wywiezienie śmieci będą musieli zapłacić mieszkańcy Rudy Śląskiej. Tam za tą usługę mieszkańcu płacili zaledwie 9 złotych za miesiąc. Od nowego roku, przyjdzie im rachunek w wysokości 12 złotych miesięcznie.

Mieszkańcy Katowic naprawdę nie mają na co narzekać. Nie będą musieli płacić nic więcej, za podatki od nieruchomości. Mianowicie za budynek mieszkalny będzie trzeba zapłacić ponownie 68 groszy za metr kwadratowy. Natomiast, jeśli w budynku prowadzona jest działalność gospodarcza, wtedy za metr kwadratowy właściciel nieruchomości zapłaci 22,19 zł. Od 2010 roku nie zmieniono także opłaty targowej, jak i również podatku od środków transportu. Jest to dla nich naprawdę bardzo dobra wiadomość. Zresztą jeśli chodzi o opłatę targową to bardzo możliwe jest, że zostanie ona zniesiona. Wszystko jednak zależy od rozpatrzenia wniosku przez radnych.

W Bielsku-Białej szykują się niewielkie zmiany.

Mianowicie mieszkańcy miasta zapłacą niewiele mniej za podatek od nieruchomości, w której prowadzą działalność gospodarczą. W 2016 roku muszą przygotować się na stawkę wynoszącą 22,86 złotych za metr kwadratowy. To obniżyło im podatek o 3 grosze. Właściciele psów w końcu będą mogli przeznaczyć nieco więcej pieniędzy na weterynarza lub dobrą karmę. Stawka w wysokości 50 złotych od psa, w końcu została zniesiona. Bielszczanie zapłacą dokładnie tyle samo za wodę i ścieki co w 2015 roku. Woda za metr sześcienny będzie kosztowała 4,67 zł, natomiast za odprowadzanie ścieków 4,47 zł. Chyba, że będą korzystać z innych odbiorców, wtedy za metr sześcienny wody zapłacą aż 8,24 zł, natomiast za odprowadzenie ścieków 7,62 zł.
Bez zmian pozostały także stawki za nieruchomość mieszkalną, jak i również za opłatę targową. Jeśli grunt pozostaje wykorzystany do prowadzenia działalności, wtedy jego właściciel będzie musiał zapłacić stawkę 0,89 zł za metr kwadratowy. Bez zmian pozostaje także opłata za środki transportu. Mianowicie za pojazdy ważące od 3,5 do 5,5 tony, mieszkańcy Bielska Białej zapłacą 636 złotych. Natomiast za pojazdy ważące od 5,5 do 9 ton, będą musieli uiścić opłatę wynoszącą 1188 złotych. Pojazdy do 12 ton, obciążą budżet kierowcy o stawkę 1452 złotych.

Stawki za wywóz śmieci również nie ulegną zmianom w Częstochowie.

Tutaj opłaty wynoszą 10,50 zł za osobę, jeśli śmieci są w ogóle segregowane. Natomiast jeżeli nie, wtedy mieszkańcy muszą liczyć się ze stawką wynoszącą 12,50 zł za osobę. Jeśli w danym gospodarstwie domowym, wspólny budżet nie przekroczy stawki, która przysługuje osobom mogącym ubiegać się o świadczenia socjalne, wtedy będą mogli skorzystać oni z 50% zniżki. Ale warunkiem skorzystania z tej oferty, jest należyte segregowanie odpadów. Bez zmian pozostaną także opłaty targowe, jak i również i również podatki od środków transportu. Mieszkańcy Częstochowy nie będą musieli od stycznia 2016 roku płacić za swojego czworonoga. Jeszcze w poprzednim roku, opłata ta wynosiła 69 zł od jednego psa.

Pewne zmiany mimo wszystko naniesiono na podatki od nieruchomości. Mianowicie od posiadania mieszkania zapłacimy 0,70 zł za metr kwadratowy. Natomiast o 11 groszy wzrośnie opłata za grunty, na których prowadzona jest działalność gospodarcza. Właściciele takich ziem, będą musieli zapłacić nie 0,78, ale już 0,89 złotych za metr kwadratowy. Duża podwyżka również dotknęła stawkę podatku za nieruchomość, która przeznaczona została na działalność gospodarczą. Za metr kwadratowy takiej nieruchomości właściciele będą musieli zapłacić aż 22,86 złotych. Dla porównania, jeszcze w 2015 roku, właściciele nieruchomości musieli zapłacić 21,45 zł za metr kwadratowy.
Na obniżki można liczyć między innymi za podatki od budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza zajmująca się sprzedażą materiałem siewnym. Obniżka co prawda wynosi tylko 7 groszy na metrze kwadratowym, i wynosi nie 10,75 zł, ale 10,68 zł. Podobną obniżkę uwzględniono wobec budynków, w których znajdują się na przykład przychodnie. Właściciele takich nieruchomości zapłacą o 3 grosze mniej, czyli 4,65 zł za metr kwadratowy.

Najlepszą informację uzyskali na pewno początkujący przedsiębiorcy, którzy zamierzają się rozwijać, i jednocześnie zatrudniać nowych pracowników. Dla nich przygotowano specjalne zwolnienia z podatku od nieruchomości. Program pomocowy de minimis a także inwestycyjna pomoc regionalna są głównymi organizatorami tych udogodnień.

Mieszkańcy Gliwic w 2016 roku na szczęście nie będą otrzymywać wyższych rachunków za wodę i ścieki.

Domownicy będą musieli zapłacić 4,70 zł brutto za metr sześcienny wody. Natomiast za wywóz ścieków ich rachunek będzie obciążony stawką w wysokości 6,71 zł brutto za metr sześcienny. Natomiast właściciele przemysłów, a także inni odbiorcy, za doprowadzenie wody będą musieli zapłacić 4,88 zł brutto za metr sześcienny.
Jeśli chodzi o stawki podatków za nieruchomości, to są one identyczne jak w poprzednich latach. Jedynie właściciele gruntów, a także nieruchomości, którzy wykorzystują je w branży lotniczej na terenie lotnisk sportowych, mogą liczyć na preferencyjne stawki.
Bez zmian pozostają także podatki od środków transportu. Nieco podwyższono także opłatę targową, którą tak naprawdę zaokrąglono do pełnych złotówek. Niestety mieszkańcy Gliwic muszą pogodzić się z tym, że stawki za miejsca targowe, na których będą sprzedawane auta podatków, ulegną zmianie. Oczywiście na ich niekorzyść. Osoby korzystające z usług Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, nie będą musieli się obawiać podwyżek za bilety autobusowe oraz tramwajowe. Warto przypomnieć, że w Gliwicach obowiązują bilety strefowe. Co oznacza, że za 15 minut jazdy pasażerowie skasują bilet za 3,20 złotych. Ulgowy kosztuje 1,60 zł. Natomiast bilet miesięczny kosztuje 126 złotych, a ulga pozwala na obniżenie ceny o 50 procent. Od niedawna mieszkańcy Gliwic mogą korzystać także z Śląskiej Karty Usług Publicznych, która pozwala na obniżenie opłat. Ponadto istnieje projekt, aby jeszcze wprowadzić elektroniczną płatność za miejsca parkingowe.

W województwie Pomorskim również szykuje się kilka zmian.

Na przykład mieszkańcy Trójmiasta będą mogli zapłacić nieco mniej za nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Jeśli ktoś mieszka w Sopocie, musi pogodzić się z delikatną podwyżką za wodę, wynoszącą 10 groszy na metrze sześciennym. Od stycznia 2016 roku, będą musieli zapłacić 3,11 zł za metr sześcienny wody. Ale z drugiej strony o 10 groszy zmniejszy się cena za odbiór ścieków. Mieszkańcy Spotu zapłacą nie 5,67 zł, ale 5,57 zł za metr sześcienny. Podwyżki na dostawie wody nie są bezpodstawne. Mianowicie wiążą się one z powstaniem innowacyjnej stacji uzdatniania wody. Akurat ta podwyżka zbiegła się z obniżką odbioru ścieków. Ku temu przydała się modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej. W ten sposób odprowadzane są jedynie ścieki pobierane z gospodarstw domowych bez deszczówki.

Mieszkańcy Gdańska, nie muszą się obawiać żadnych zmian w cenach za dostawę wody oraz odbiór ścieków. Chociaż Saur Neptun Gdańsk, przymierzał się do dość sporych podwyżek, na poziomie 63 groszy za metr sześcienny. Na szczęście w tym roku jeszcze udało się pozostać przy starych stawkach. Dlatego Gdańszczanie zapłacą za wodę 4,05 zł za metr sześcienny, oraz ścieki – 5,76 zł za metr sześcienny.

Za to mieszkańcy Gdyni w 2016 roku będą musieli pogodzić się z nieznacznie wyższymi rachunkami. Za wodę wprowadzono minimalną podwyżkę o wartości 1 grosza. Jednocześnie na rachunku będzie widniała stawka 3,66 zł za metr sześcienny wody. Natomiast aż 16 groszy więcej za metr sześcienny, zapłacą mieszkańcy Gdyni za odprowadzanie ścieków. Stawka wyniesie 5,02 zł. Delikatne obniżki będą jednak dotyczyły usuwania odpadów z gospodarstwa domowego. Jeśli mieszkańcy segregują śmieci, mogą liczyć na obniżkę w wysokości złotówki. To w efekcie da stawkę 16 złotych. Przykładowo jeśli zajmują lokal większy niż 80 metrów, będą musieli oni zapłacić 37 zł za wywóz śmieci, chociaż w 2015 roku rzeczywiście płacono o 2 złote więcej. Zdecydowanie podwyższono opłaty dla osób nie decydujących się na segregację śmieci. Nawet o 16 złotych więcej zapłacą właściciele mieszkania o powierzchni większej niż 80 metrów kwadratowych.

Właściciele sopockich nieruchomości będą z jednej strony mogli oczekiwać minimalnej podwyżki wynoszącej jeden grosz. A z drugiej obniżki. Więcej zapłacą właściciele lokali mieszkalnych. Ich stawka podatku wyniesie 0,75 zł za metr kwadratowy. Natomiast na niewielką ulgę mogą liczyć właściciele nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Zamiast 23,02 zł za metr kwadratowy, zapłacą 22,86 zł. Śladem Sopotu idzie także Gdańsk oraz Gdynia.
Mieszkańcy Trójmiasta, jak na razie również nie muszą się obawiać podwyżek za korzystanie z komunikację miejską. Ponadto osoby mieszkające w Sopocie nie muszą się obawiać wysokiej opłaty za psa, jeśli przygarną pupila ze schroniska. Są oni całkowicie zwolnieni z tej opłaty. Również nie będą musieli uiszczać tej opłaty niepełnosprawne, a także osoby mające więcej niż 65 lat. Normalnie stawka ta wyniesie w 2016 roku 66 złotych. W Gdyni oraz Gdańsku, ta opłata została całkowicie zniesiona dla wszystkich mieszkańców.

Wydaje się, że śladem województwa śląskiego, jak i również pomorskiego pójdzie także warmińsko-mazurskie. Niestety nie w każdym mieście będzie można liczyć na pozostawienie starych stawek. Największą ilość podwyżek będą musieli przyjąć mieszkańcy Olsztyna.

Olsztynianie odczują już podwyżki od 1 stycznia 2016 roku.

Za podatek od nieruchomości zapłacą do 30 groszy za jeden metr kwadratowy. Podwyżki również czekają grunty, na których prowadzona jest działalność gospodarcza. Mianowicie trzeba pogodzić się ze stawkami wynoszącymi 0,80 zł za 1 metr kwadratowy. Ponadto mieszkańcy powinni się oswoić z całkiem nowymi stawkami za lokale, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Za nie podatek wyniesie 21,80 zł za metr kwadratowy. Natomiast za lokale mieszkalne będzie trzeba zapłacić 0,70 zł za metr kwadratowy.
Dzięki podwyżkom za nieruchomości, Olsztyn ma zasilić swój budżet aż o 4 miliony złotych.

Z jednej strony Olsztynianie mogą się cieszyć, że stawka za wodę zmaleje o 5 groszy i wyniesie 3,86 zł za metr sześcienny. Ale ta zniżka nie będzie wcale odczuwalna, ponieważ za ścieki będzie doliczana podwyższa w wysokości 33 groszy brutto. To oznacza, że za odbiór ścieków mieszkańcy Olsztyna zapłacą 5,92 zł za metr sześcienny.

Bardzo duże obniżki dotknęły opłaty za przejazd komunikacją miejską w Olsztynie. Ale zniżki dotyczą jedynie biletów miesięcznych, które wcześniej kosztowały 120 złotych, a już od listopada bieżącego roku kosztują 80 zł. Tak niska stawka ma zachęcić Olsztynian do korzystania z komunikacji miejskiej.

Na jednoprocentową podwyżkę podatku od nieruchomości muszą się przygotować mieszkańcy Elbląga.

Duże zmiany będą zachowane w mieszkaniach komunalnych. Mianowicie stawka za lokale mieszkań komunalnych płacono z 8,02 do 6,00 zł za metr kwadratów. Od 1 maja 2016 roku ustalono nowy cennik na czynsze za lokalne komunalne. Wszystko będzie zależało od charakteru lokalu. Na przykład za mieszkalnie, lokatorzy zapłacą 6,30 zł za metr, natomiast za mieszkanie socjalne, stawka wyniesie 2,20 zł za metr. Pomieszczenia tymczasowe oczywiście będą najtańsze, ich cena wyniesie 1,10 zł za metr.

Wrocławianie 2016 rok przywitają niestety z wyższymi opłatami za mieszkanie.

Aczkolwiek nie będzie to tragiczna podwyżka, ponieważ wyniesie ona 2 grosze na metrze kwadratowym. W nowym roku, mieszkańcy Wrocławia będą zmuszeni zapłacić 0,75 zł za metr.
Jeśli w lokalu prowadzona jest działalność gospodarcza, to właściciele tych nieruchomości będą musieli zapłacić nie 22,82 zł jak to było w 2015 roku, ale 22,86 zł za metr kwadratowy. Jeszcze do tej pory nie ma żadnych informacji na temat cen za wodę i ścieki. Jednocześnie osoby korzystające z komunikacji miejskiej, mogą liczyć na zachowanie aktualnych stawek za bilety.

Opinie

Dodaj Opinię

Nowości

sprawdź jakie mamy dla Ciebie nowości!

Nasi eksperci polecają

Chwilówka Netcredit

Netcredit.pl

W świątecznej promocji chwilówka na 30 dni nawet na 1500 zł bez opłat!

Kredyt pozabankowy Provident

Provident.pl

Numer jeden w pożyczkach ratalnych - 15000 zł pozabankowo na niski procent.

Pożyczka BNP Paribas

BNPParibas.pl

Szybka pożyczka online dostępna w 15 minut - 10000 zł.

Pożyczka w Alior Bank

Pożyczka gotówkowa Alior Bank

Bank gwarantuje najniższą ratę pożyczki do 150,000 zł, minimum formalności.

Szybka pożyczka online na samochód

Kredyt samochodowy od Alior Bank

Pożyczka na 5% do 10 lat do 120 tyś zł z możliwością konsolidacji kredytów

Pożyczka w banku BPH

Kredyt Gotówkowy Bank BPH

Szybki kredyt - pożyczka na dowolny cel. 1,5 miliona zawodolonych klientów !

Szybki Kredyt Mini Ratka

Mini Ratka PKO Bank Polski – Szybki kredyt Gotówkowy

Szybka pożyczka od PKO Bank Polski do 120,000 zł, możliwość konsolidacji innych pożyczek

Karta Kredytowa Raiffeisen Polbank

Karta Kredytowa Raiffeisen Polbank Visa

Zwrot do nawet 360 zł za zakupy, 56 dni bez odsetek i 12 rat w karcie bez odsetek.

Karta Kredytowa Alior Sync

Karta Kredytowa Alior Sync

Darmowe wydanie karty, wysoki limit kredytowy, do aż 58 dni bez odesetek.

Karta Kredytowa Deutsche Bank

Karta Kredytowa Deutsche Bank

Bogaty pakiet ubezpieczeń, rabaty u wielu partnerów nawet do 50% i 54 dni bez odesetek na karcie.

Konto oszczędnościowe BGŻOptima

Konto Oszczędnościowe BGŻOptima

Atrakcyjne oprocentowanie nawet 3,6% , brak opłat i darmowe przelewy.

Konto osobiste mBank

Konto Bankowe mBank

Darmowe konto bankowe - darmowe przelewy i wypłaty w ponad 4800 bankomatach w Polsce.

Konto osobiste ING BANK ŚLĄSKI

Konto Bankowe ING Bank Śląski

Nowoczesne konto bez opłat za prowadzenie, darmowe bankomaty i karta zbliżeniowa.