Złoto jako ważna część dywersyfikacji portfela inwestycyjnego
Temat dywersyfikacji jest bardzo często poruszany w kontekście strategii inwestycyjnych. W finansach dywersyfikacja jest ogólnie rozumiana jako rozłożenie ryzyka. Różne podejścia do dywersyfikacji sięgają do współczesnej teorii portfela. Urozmaicenie instrumentów finansowych można realizować na wiele sposobów. Jednym z nich jest zwrócenie części swoich oszczędności w kierunku złota inwestycyjnego. Wielu ekspertów rynkowych zaleca, aby udział złota w aktywach finansowych wynosił od pięciu do dziesięciu procent.
Czym jest zdywersyfikowany portfel?
Dywersyfikacja portfela opisuje mieszanie klas aktywów. Właściwa dywersyfikacja portfela jest kluczowym czynnikiem sukcesu w inwestowaniu. Nie wystarczy jednak po prostu kupować akcje spółek z różnych branż, ponieważ może to prowadzić do fałszywej dywersyfikacji.
Dlaczego warto zadbać o dywersyfikację swojego portfela?
Dywersyfikacja służy minimalizacji ryzyka utraty całego kapitału. Nie jest wskazane inwestowanie całego majątku w jedną inwestycję. Inwestycja może na przykład osiągnąć pięciokrotny wzrost wartości, ale równie dobrze ma szansę odnotować spektakularny upadek i stracić na wartości. Taka strategia jest zatem narażona na duże ryzyko utraty wartości, jest ryzykowna, ponieważ inwestor narażony jest na każdą drobną zmianę wartości swojego portfela.
Zagrożenia czają się wszędzie i mogą wpływać na firmy, branże i całe klasy aktywów. Owszem, można założyć, że bezpieczniej jest całkowicie pozostać poza rynkiem, ale nawet wtedy możliwe jest zaryzykowanie inflacji, która obniży wartość bogactwa.
W zdywersyfikowanym portfelu każdy spadek w jednej klasie aktywów powinien zostać zrekompensowany lepszymi wynikami w innej. Dzieje się tak, ponieważ osobom, które aktywnie kupują poszczególne akcje, bardzo trudno jest konsekwentnie osiągać lepsze wyniki niż rynek. Zdywersyfikowany portfel jest zwykle znacznie lepiej chroniony przed ryzykiem straty.
Jak wygląda dobrze zdywersyfikowany portfel inwestycyjny?
Powinien on obejmować akcje, obligacje skarbowe i inwestycje alternatywne, takie jak nieruchomości lub towary, przy jednoczesnym zapewnieniu inwestycji w różnych sektorach i regionach. W idealnym przypadku straty w jednej klasie aktywów można zrównoważyć zyskami w innej.
Jak mawiają specjaliści giełdowi, nie należy wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka. Stwierdzenie to doskonale obrazuje potrzebę dywersyfikacji portfela. Gdy postawimy wszystkie pieniądze na jedną inwestycję i okaże się ona chybiona, wówczas stracimy cały kapitał. Ale jeśli podzielimy nasze oszczędności na kilka części i każdą zainwestujemy w co innego, wówczas straty z jednej inwestycji będą rekompensowane zyskami z innych. Do portfela warto dobierać aktywa odpowiednio zyskowne, ale równocześnie takie, których notowania nie są ze sobą ściśle powiązane.
Metal szlachetny jako forma lokaty
Metal szlachetny służy jako inwestycja, biżuteria, składnik technologiczny oraz inwestycja rezerwowa, a wartość historyczna złotego surowca została zachowana na przestrzeni czasu.
Wielu ekspertów rynkowych zaleca, aby udział złota w aktywach finansowych wynosił od pięciu do dziesięciu procent. Są i tacy, którzy twierdzą, że powinno być to znacznie więcej.
Złoto jest odwrotnie skorelowane z rynkami finansowymi, najważniejszymi indeksami giełdowymi czy z dolarem amerykańskim. Toteż jest ono jednym z dobrych rozwiązań do dywersyfikowania typowego portfela akcyjnego.
Dywersyfikacja to podstawa
Zasadą inwestowania na miarę współczesnego świata jest ekspozycja na różne klasy aktywów, ulokowanie w bezpiecznych kontraktach swojego kapitału. Warto pamiętać, czym jest dywersyfikacja, pamiętać, aby mijać się z większym ryzykiem i korzystać z dostępnych strategii inwestowania. Przyjęta forma winna zakładać zwiększenie wydajności portfela oraz zapewnić potencjał do osiągnięcia wyższej stopy zwrotu. Wysoki udział, gwarantujących bezpieczeństwo, aktywów czyni nasz portfel bardziej odpornym na poziom ryzyka, a w perspektywie długoterminowej pozwala uniknąć dużej straty pieniędzy i otwiera drzwi do skutecznego oszczędzania.
Marta Andrejków-Osman, Goldenmark
Opinie
Nowości
sprawdź jakie mamy dla Ciebie nowości!
Szybka pożyczka online na samochód

Pożyczka na 5% do 10 lat do 120 tyś zł z możliwością konsolidacji kredytów
Karta Kredytowa Raiffeisen Polbank

Zwrot do nawet 360 zł za zakupy, 56 dni bez odsetek i 12 rat w karcie bez odsetek.
Konto oszczędnościowe BGŻOptima

Atrakcyjne oprocentowanie nawet 3,6% , brak opłat i darmowe przelewy.
Konto osobiste ING BANK ŚLĄSKI

Nowoczesne konto bez opłat za prowadzenie, darmowe bankomaty i karta zbliżeniowa.