Strona korzysta z ciasteczek zgodnie z Polityką plików Cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodnę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czy można wcześniej spłacić kredyt?

Na kredyt gotówkowy często decydujemy się w momencie niespodziewanych wydatków, lub takich, na które nie jesteśmy w stanie odłożyć dużo wcześniej pieniędzy. Chyba najczęstszym takim celem jest po prostu remont mieszkania. Ale czasami są to po prostu cele związane z naszymi marzeniami.

Chociaż zaciąganie kredytu gotówkowego, raczej nie sprawia nam żadnych trudności, i nawet można powiedzieć, że bardzo chętnie sięgamy po ten produkt finansowy. To jednak nie zmienia to faktu, że nie przepadamy za długami. Nawet jeśli posiadamy jakieś zobowiązania, to chcemy się jak najszybciej ich pozbyć. A jak banki odnoszą się do naszej chęci uregulowania długu przed terminem?

Spłata przed terminem

Wydawałoby się, że nie ma nic lepszego dla banku, niż odzyskanie swoich pieniędzy, by móc znowu nimi obracać. Jednak dla bankowości wcale nie jest to takie oczywiste. Zresztą w ofertach banków często mamy zastrzeżenia, że wcześniejsza spłata jest możliwa dopiero po upływie pewnego czasu. Inne placówki znowu oczekują wpłacenia dodatkowej prowizji z tego tytułu. Nic dziwnego, że rodzi się w nas swego rodzaju bunt. W końcu uważamy, że robimy przysługę placówce bankowej, że jesteśmy nadgorliwymi klientami.

Pierwsze raty z odsetkami

Odpowiedź na pytanie, dlaczego nie wszystkie placówki bankowe są zadowolone z tego faktu, kryje się w ratach kredytowych. Otóż pierwsze z nich składają się w większej części z odsetek. A odsetki to nic innego jak po prostu czysty zarobek dla banku. Jeśli wybieramy raty równe, to najpierw spłacamy większą część odsetkową, a mniejszą kapitałową.

Dopiero pod koniec kredytu te proporcje ulegają znacznej zamianie. Ostatnie raty składają się przede wszystkim z części kapitałowej. Czy teraz rozumiemy, dlaczego banki nalegają, by wpłacić przynajmniej połowę rat w terminie, a dopiero później można pozwolić sobie na uregulowanie długu przed terminem? Gdy już nam zostanie do spłaty sam kapitał, to bank nie musi się martwić, że poniesie w związku z wcześniejszą spłatą jakiekolwiek straty. Albo nie będą one tak wysokie, by robić z tego powodu jakieś większe problemy. W porównywarkach finansowych znajdziemy takie oferty kredytów gotówkowych, w których możemy liczyć się z komfortem wcześniejszej spłaty, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

24/09/2015

Powrót

Komentarze

Dodaj Opinię