Strona korzysta z ciasteczek zgodnie z Polityką plików Cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodnę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czy przechowywanie pieniędzy w banku jest bezpieczne?

Pewnie już w przypadku wielu osób, przechowywanie pieniędzy w przysłowiowej skarpetce odeszło do lamusa. O wiele bezpieczniej jest powierzyć swoje pieniądze placówce bankowej. Chociaż i tutaj znaleźć można sporo osób, które pozostają względem placówek bankowych, bardzo nieufnymi. Pewnie taki dystans złapały przede wszystkim po tym, jak naczytały się w gazetach kilka lat temu, o krachu na giełdzie amerykańskiej, przez co nawet zbankrutował ogromny bank.

Jednak specjaliści zapewniają, że była to bardzo ekstremalna sytuacja, która nie powtórzy się na tak wielką skalę, a już na pewno nie w Polsce. Dlatego przechowując swoje oszczędności na koncie w banku, powinniśmy być pewni tego, że są one w stu procentach bezpieczne. Dodatkowo mamy gwarancję BFG, że nasze fundusze do 100 tysięcy euro są bezpieczne i w razie upadku banku zostaną nam zwrócone. Niebezpieczna sytuacja może jedynie się zdarzyć, gdyby upadł większy bank i z funduszu nie starczyłoby pieniędzy na pokrycie gwarancji. Jest to na dzień dzisiejszy bardzo mało prawdopodobne, wszystko jest na bieżąco kontrolowane przez KNF.

Przechowywanie, a opłaty

Za usługę przetrzymywania prywatnych pieniędzy, często banki zamierzają pobierać opłaty. Oczywiście konta bankowe z reguły uchodzą za darmowe. Jednak nie zapominajmy o tym, że ich prowadzenie może być obciążone comiesięczną opłatą.

Interesujące na pewno jest to, że niektóre placówki decydują się na zniesienie tej opłaty, jeśli na konto będą wpływać regularnie pieniądze. Jednak istnieje coraz większa szansa na to, że placówki przestaną pobierać jakiekolwiek opłaty związane z kontem osobistym, bez żadnych oczekiwań w stosunku do klienta.

Przechowywanie, a zyski

Skoro naliczanie opłat za otworzenie i prowadzenie rachunku powoli odchodzi do lamusa, to jeszcze warto zastanowić się nad tym, czy prowadząc zwykłe konto bankowe można na nim zarobić? Ta odpowiedź wydaje się być jednoznaczna, chociaż tak wcale nie jest.

Praktycznie wszystkie banki nie proponują żadnego oprocentowania na tradycyjnym rachunku bankowym. Raczej takich udogodnień możemy spodziewać się dopiero na specjalnych rachunkach oszczędnościowych. Ale na przykład zakładając konto w Toyota Banku, bądź też Alior Sync, możemy liczyć na niewielkie oprocentowanie. Dzięki temu nie musimy ciągle transferować swoich oszczędności na subkonto. Chociaż należy również pamiętać, że nie będzie to strasznie duży zysk, a przy stałych dochodach wyniesie zaledwie kilkadziesiąt groszy.

Wszystkie konta bankowe ranking 2015 dostępny tutaj.

23/09/2015

Powrót

Komentarze

Dodaj Opinię