Strona korzysta z ciasteczek zgodnie z Polityką plików Cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodnę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czym kredyt studencki różni się od normalnego kredytu?

różnice kredyt studencki

Kredyt studencki podobny jest do innych form kredytowych, jakie oferują nam banki, z tą różnicą, że jest oferowany tylko osobom, które uczą się i nie przekroczyły 26 lat. Jest to produkt pozwalający na dodatkowe pieniądze dla studenta, które może przeznaczyć na dowolny cel. Nie wymaga pokazywania faktur czy paragonów, na co zostały wydane pieniądze. Obecnie tylko kilka banków oferuje tego typu kredyt są to między innymi PKO SA, PKO BP i BGŻ.

Jak dostać kredyt studencki?

Otóż, aby otrzymać kredyt musimy do końca października aktualnego roku akademickiego, (czyli zaraz na początku nauki) złożyć wniosek o przyznanie kredytu. We wniosku uzasadniamy, dlaczego to właśnie nam mają przyznać kredyt. Zwykle, co drugi wniosek jest akceptowany, ponieważ tego typu kredyt nie jest specjalnie popularny, bo mało osób o nim wie i może go dostać tylko niewielka grupa, czyli studenci. Kredyt musi być poręczony albo przez rodziców, opiekunów albo przez Krajowy Bank Gospodarstwa. Jeżeli poręczą nam go rodzicie lub opiekun płacimy jeszcze mniejsze odsetki. Następnie wniosek zostaje rozpatrzony i decyzję o przydzieleniu (lub nie) kredytu dostaniemy w styczniu, wtedy też, jeżeli przyznano nam kredyt wyrównają zaległości finansowe od początku roku akademickiego.

Ile wynosi kredyt studencki?

Kredy studencki przesyłany jest na podane konto, w co miesięcznych ratach w wysokości 600zł przez 10 miesięcy. Czyli w ciągu 1 roku studiów dostaniemy 6 tyś złotych. I będziemy tak otrzymywać kolejne kwoty aż do ukończenia studiów. Średnio 5 lat, czyli łącznie będzie to 30 tyś złotych.

Spłata kredytu

Kredyt spłacany jest dopiero po 2 latach od zakończenia studiów. W tym czasie odsetki pokrywa państwo, a my spłacamy tylko jej niewielką część. Rata do spłaty wynosi połowę tego, co otrzymywaliśmy i spłacamy dwa razy dłużej. Czyli będziemy spłacać po 300zł przez 10 lat. Oprocentowanie takiego kredytu wynosi połowę stopy procentowej NBP i obecnie wynosi 1, 75% co w porównaniu z kredytem konsumpcyjnym lub hipotecznym jest bardzo bardzo niewielkie.

Podsumowanie

Kredyt studencki jest opłacalnym produktem bankowym jednak nie każdy może go otrzymać. Według danych w ostatnim roku na 12 tyś wniosków tylko 7 tyś zostało rozpatrzonych pozytywnie. Warto się ubiegać o taki kredyt, ponieważ oddajemy praktycznie tylko, co pożyczyliśmy, a nikt nie da nam lepszych warunków. Jest to doskonały pomysł do zainwestowania zgromadzonej kwoty i przy niewielkim nakładzie pracy kredyt może spłacać się sam z odsetek, jakie zgromadziliśmy.

Data publikacji: 2016-02-27

Powrót

Komentarze

Dodaj Opinię