Strona korzysta z ciasteczek zgodnie z Polityką plików Cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodnę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czym pożyczka hipoteczna różni się od kredytu hipotecznego?

Czym pożyczka hipoteczna różni się od kredytu hipotecznego?Aby poznać wszystkie produkty finansowe oferowane przez banki, trzeba byłoby być naprawdę zawziętym. Ponieważ samo rozumienie definicji produktów nie jest może aż tak skomplikowane, jednak dokładne szczegóły, jakimi się wyróżniają, wymagają sporego doświadczenia.

Takim przykładem jest kredyt mieszkaniowy, a także pożyczka hipoteczna. Dla osób, które nigdy nie miały z nimi żadnej styczności, nie ma między nimi żadnych różnic. Okazuje się, że są to jednak zupełnie inne produkty finansowe.

Różnice między pożyczką hipoteczną, a kredytem na mieszkanie

Przede wszystkim największą różnicą dzielącą te dwa produkty, jest ich przeznaczenie. Kredyt mieszkaniowy oczywiście oferowany jest osobom, które zamierzają zakupić mieszkanie, wybudować dom, bądź też wyremontować swoją nieruchomość. Natomiast decydując się na pożyczkę hipoteczną, pod żadnym pozorem nie musimy się tłumaczyć z tego, na co przeznaczymy pieniądze.

Ponadto warto dodać, że różnią się one także oprocentowaniem. Co prawda nie jest to zbyt wielka różnica, ponieważ maksymalne RRSO kredytu mieszkaniowego utrzymuje się na poziomie około 5,5 %, natomiast pożyczki hipotecznej wynosi nawet 9%. To jednak faktycznie w przypadku długu w wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych, takie różnice przekładają się na sporą sumę pieniędzy.

Podobieństwa pożyczki hipotecznej i kredytu mieszkaniowego

Warto skupić się także na podobieństwach tych dwóch produktów finansowych. Zauważymy, że w obu przypadkach zastawiamy nieruchomość pod zastaw. Z tym, że w sytuacji pożyczki hipotecznej, posiadamy już mieszkanie lub dom na własność, a w przypadku kredytu, dopiero tą nieruchomość kupujemy. Jednak teoretycznie należy od do banku, dopóki jej nie spłacimy.

Kolejną ciekawostką jest maksymalny okres kredytowania, wynoszący około 20-30 lat, jak i również wartość kredytu. Mianowicie, banki maksymalną sumę pożyczki lub kredytu wyliczają na podstawie wartości hipoteki. Suma udostępnionych pieniędzy nie będzie wyższa niż 90% całej wartości nieruchomości.

Aby wybrać dla siebie najkorzystniejszą pożyczkę hipoteczną, warto przeglądać aktualne rankingi i porównywarki finansowe. A na pewno natrafimy tam na propozycje tanich i dogodnych produktów finansowych, którymi warto jest się zainteresować na poważnie.

Data publikacji: 10/07/2015

Powrót

Komentarze

Dodaj Opinię