Strona korzysta z ciasteczek zgodnie z Polityką plików Cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodnę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Firmy pozabankowe udzielają kredytów bez zaświadczeń

Uzyskanie kredytu w banku nie jest najłatwiejszym zadaniem, ponieważ proces kredytowy bywa bardzo skomplikowany. Im większą sumę chce się uzyskać, tym bardziej może być rozbudowany. Dotyczy to szczególnie kredytów hipotecznych. Wiąże się to z ustanowieniem zabezpieczenia dla banku, poprzez wpisanie hipoteki do Księgi Wieczystej nieruchomości w najbliższym sądzie rejonowym. Jest to czasochłonne i wymaga rozbudowanej dokumentacji. Era prostych kredytów na dowód, zdobywanych w banku, skończyła się i obecnie banki nie przyznają kredytu, jeżeli wcześniej nie sprawdzą sytuacji finansowej klienta.

Kredyty bez zaświadczeń są dostępne jedynie w firmach pozabankowych. W przypadku banków zdarza się to niezwykle sporadycznie i dotyczy jedynie długoletnich klientów o dobrej historii współpracy z bankiem. Czemu zaświadczenia są tak potrzebne?

Ryzyko związane z kredytem

Kryzys gospodarczy pokazał, że banki udzielały kredytów nawet osobom, które nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań, czyli raty wraz z odsetkami. Ze względu na to Komisja Nadzoru Finansowego, która sprawuje pieczę nad bankami zaostrzyła zasady przyznawania kredytów. O ile do 2012 roku duża liczba banków udzielała kredytów na dowód, bez dodatkowych zaświadczeń, o tyle obecnie, takie kredyty są udzielane przez banki niezwykle rzadko. Wiąże się to z faktem, że banki chcą i muszą utrzymać niskie ryzyko kredytowe. Tym samym nie mogą przyznawać kredytów klientom, których sytuacja finansowa nie została sprawdzona. Klient ubiegający się o kredyt musi złożyć wiele dokumentów, które potwierdzają jego wypłacalność. Wśród niezbędnej dokumentacji znajdują się zaświadczenia o zatrudnieniu oraz o uzyskiwanych w ciągu miesiąca dochodach. Jeżeli klient nie pracuje na etacie, lecz posiada własną działalność gospodarczą, będzie musiał przedstawić kopie umów z kontrahentami, PIT z roku poprzedniego, wyciąg z konta z kilku miesięcy wstecz oraz inne, wymagane przez bank dokumenty. Zazwyczaj każdy bank przedstawia klientowi listę zaświadczeń, które muszą być przez niego złożone, zanim dojdzie do podjęcia decyzji kredytowej.

Dodatkowo, w myśl zaleceń KNF, banki muszą sprawdzać historię kredytowania klientów w wykazie BIK. Ma to pomóc w ocenie ryzyka, jakie niesie ze sobą udzielenie kredytu danemu klientowi. Jeżeli klient posiada dobrą historię, ma szansę na wsparcie finansowe, jeśli w BIK znajdują się negatywne komentarze, wówczas może nie uzyskać kredytu. W takiej sytuacji klient ma szansę otrzymać kredyt, a dokładniej pożyczki online, w firmie pozabankowej, gdyż nie wiąże się to z tak dużą kontrolą i składaniem zaświadczeń. Wiele firm nadal oferuje tak zwane pożyczki bez bik, czyli kredyty bez weryfikacji.

Jak dostać kredyt w firmie pozabankowej?

Firmy pozabankowe nie podlegają kontroli KNF. Zwalnia je to z przykrego obowiązku żądania od klienta rozbudowanej dokumentacji do wydania decyzji kredytowej. Mogą same ustalać zasady, które musi spełnić potencjalny kredytobiorca. Ku ścisłości trzeba zaznaczyć, że firmy pozabankowe udzielają pożyczek gotówkowych, a nie kredytów w ścisłym znaczeniu tego słowa, które można wykorzystać na dowolny cel.
Do jej otrzymania wystarczy wypełnienie wniosku o pożyczkę przez internet oraz złożenie oświadczenia o wysokości dochodów. Potrzebny jest także dowód tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Poświadczenie zatrudnienia nie jest koniecznością.
Takie skromne wymagania posiada wiele firm pozabankowych, co powoduje, że otrzymanie wsparcia finansowego jest łatwiejsze, niż w banku.

Data publikacji: 10/12/2015

Powrót

Komentarze

Dodaj Opinię