Strona korzysta z ciasteczek zgodnie z Polityką plików Cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodnę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak mądrze wybrać kredyt gotówkowy?


Pojawiające się pytanie na temat tego, czy można mądrze zaciągnąć kredyt gotówkowy, może wzbudzać wiele wątpliwości. Wszystko dlatego, że wiele osób uważa nawet, iż pożyczanie pieniędzy jest ostatecznością, której należy unikać.

Gdyby każdy posiadałby idealną sytuację finansową, na pewno nie musiałby pożyczać pieniędzy. W końcu na jego koncie nigdy by nie brakowało wielkich oszczędności na niespodziewane wydatki. Tym bardziej właśnie należy się zastanowić, czy w ogóle odrzucanie takiej możliwości jak zaciąganie kredytu gotówkowego ma jeszcze jakiś sens? Może zamiast wypierać się tej ewentualności, zdecydowanie lepiej będzie się z nią pogodzić? A na dodatek zastanowić się w jaki sposób można lepiej się przygotować do tego, by jeżeli pożyczać to mądrze?

Pożyczanie pieniędzy, a cel

Faktycznie można wymienić tutaj kilka różnych czynników, kiedy pożyczanie pieniędzy może okazać się nie tylko ryzykowne, ale można nawet to ująć słowem – naiwne. Gdy ulegamy emocjom, takim jak chęć zakupienia czegoś w promocyjnej cenie, nawet jeżeli tej rzeczy kompletnie nie potrzebujemy, a na dodatek na ten zakup zaciągamy kredyt, to warto zastanowić się nad swoim postępowaniem.

Na co warto pożyczać pieniądze?

W przypadku kredytu gotówkowego, istnieje pewne ryzyko, iż możemy pożyczać pieniądze dosłownie na każdy cel, jaki tylko przyjdzie nam do głowy. Niestety trzeba również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ten cel, który my mamy w planach do zrealizowania za pożyczone pieniądze, na pewno jest odpowiedzialny? Wcześniejszy przykład jest dowodem na to, jak szybko możemy się zadłużyć i wpędzić w niepotrzebne problemy finansowe, a przecież tego właśnie chcemy za wszelką cenę uniknąć.
Z drugiej jednak strony nie możemy traktować kredytu gotówkowego z tak dużym dystansem, że na pewno z niego nie skorzystamy, nawet jeżeli na naszym koncie bankowym nie będziemy mieli ani grosza. Mamy do czynienia z różnymi sytuacjami. Tutaj wymieniamy najczęściej takie okoliczności, jak remont mieszkania, naprawa samochodu, czy też niespodziewana okoliczność rodzinna.

Tutaj warto jeszcze zaznaczyć, że jednak kredyty gotówkowe określane są mianem konsumpcyjnych. Dlatego możemy sobie dokładnie przemyśleć, czy właśnie dzięki tym pieniądzom, nie będziemy mogli skorzystać z jakiejś oferty, ale takiej, na której nam naprawdę zależy i nie będziemy żałować podjętej decyzji. Na przykład, już od bardzo długiego czasu odkładamy decyzję o wyjechaniu na wakacje. Nie będzie niczym złym, jeżeli na ten cel właśnie zaciągniemy kredyt gotówkowy. Ponieważ może mamy problem z oszczędzaniem pieniędzy na własne przyjemności, a właściwie zasłużony odpoczynek. Wtedy zobowiązanie w postaci kredytu gotówkowego będzie dla nas o wiele łatwiejsze do spłacenia, niż odkładanie do skarbonki pieniędzy na wymarzony urlop.

Zawsze sprawdzaj, co banki mają do zaoferowania

Nigdy nie decyduj się na pierwszy lepszy kredyt gotówkowy. Ponieważ możesz się naprawdę mocno zdziwić, iż nie jest to czego szukasz. Wiadomo jest od pewnego czasu, że banki bardzo mocno ze sobą konkurują, ale nie można powiedzieć, iż robią to za wszelką cenę, ponieważ wszystkie placówki są nastawione na zysk.
Dlatego, nawet jeżeli widzisz niezwykle promocyjną ofertę, to nie koncentruj się tylko na niej, ale zawsze porównaj ją z innymi kredytami gotówkowymi. Może wtedy się okazać, że promocja wcale promocją nie jest, a jedynie próbą skupienia uwagi na ofercie.

Zwracaj uwagę na całkowite koszty

Choć reklamowane kredyty gotówkowe najczęściej wyróżniają się bardzo niskim oprocentowaniem, należy mieć świadomość tego, iż na tym wszystkie opłaty się nie kończą. Mianowicie należy jeszcze wziąć pod uwagę to, że kredyty gotówkowe mają doliczane takie koszty, jak prowizja, opłata przygotowawcza, marża, czy też ubezpieczenie. Oczywiście wszystkie banki samodzielnie decydują o kwotach doliczanych opłat.
Dlatego wskaźnikiem, na jaki trzeba koniecznie zwracać uwagę jest RRSO. Jest to Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa. Dzięki niej będzie nam łatwiej również ocenić, który kredyt gotówkowy jest tańszy, a który droższy. Chociaż czasami bywa tak, że w obu przypadkach mamy do czynienia z bardzo niskim oprocentowaniem.

Bądź świadomy tego co podpisujesz

Na końcu zawsze należy przestrzegać tej samej zasady. Jeżeli już się zdecydujemy na konkretny produkt bankowy, zawsze dokładnie przeczytajmy treść umowy. Dopiero wtedy możemy spokojnie zostać kredytobiorcami, bez obaw, że przytrafi nam się jakaś nieprzyjemna historia lub na jaw zaczną wychodzić ukryte koszta.

Publikacja:

Powrót

Komentarze

Dodaj Opinię