Jak zaoszczędzać na pożyczaniu pieniędzy?
Już od kilku miesięcy odkładasz zakup nowej pralki lub zmywarki? Tęsknym wzorkiem patrzysz na swoje konto bankowe i nie możesz się doczekać konkretnej premii lub kumulacji oszczędności, by móc w końcu bez problemu wyremontować swoje mieszkanie? Warto zastanowić się nad pożyczeniem pieniędzy na długo odkładany cel. Okazuje się, że na pożyczaniu również możesz zaoszczędzić. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób podchodzić do pożyczania.
Na rynku finansowym nie brakuje różnych produktów, które proponują pieniądze, bez tłumaczenia nawet na jaki cel chcemy je przeznaczyć. Oczywiście każdy z nich wyróżnia się nieco innymi warunkami. W związku z tym za chwilę dowiesz się, na jakich produktach finansowych najlepiej jest się obecnie skupić, żeby na pewno nie przepłacić.
Kredyt gotówkowy, czy pożyczka pozabankowa?
Wśród najpopularniejszych produktów, które gwarantują nam zastrzyk finansowy na dowolny cel, wymienia się kredyt gotówkowy oraz pożyczkę pozabankową. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe starają się ze wszystkich sił zachęcić Klientów do skorzystania właśnie z ich oferty. Na pewno kredyt gotówkowy, będzie przyznany dopiero wtedy, jeżeli wnioskodawca będzie posiadał odpowiednią zdolność kredytową, a także pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej. Natomiast pod tym względem zdecydowanie łatwiej jest ubiegać o pożyczkę pozabankową. Jednak pod żadnym pozorem nie można zapominać również o tym, że firmy pożyczkowe, doliczają bardzo wysokie prowizje. Ponadto tutaj to, banki są obarczone bardziej rygorystycznymi przepisami, ograniczającymi znacząco koszty, jakie mogą rzeczywiście naliczać.
Pomyśl, jaki termin spłaty Cię interesuje najbardziej?
Czy rzeczywiście zastanawiasz się nad tym, przez jaki okres czasu tak naprawdę chcesz spłacać swoje zobowiązanie? Pożyczki pozabankowe wyróżniają się bardzo krótkim terminem spłaty, przez co można bardzo szybko go przekroczyć. A jak wiadomo, to wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów nieterminowości. Na miesięczne raty w okresie wynoszącym maksymalnie 10 lat, zgadza się większość banków. Dzięki temu nie musisz jednorazowo spłacać całego zobowiązania, ale podzielić je na dogodne dla siebie raty. Wszystko jest oczywiście kwestią osobistych preferencji, a także możliwości finansowych, które nie powinny nas ostatecznie doprowadzić, do żadnych kłopotów w spłacie.
Określ osobiste warunki pożyczki
Na pewno zdecydowanie mniej będzie Cię kosztowała pożyczka, jeżeli jasno określisz ile chcesz pożyczyć, a także na jaki konkretnie cel chcesz przeznaczyć pieniądze. Uleganie różnego rodzaju promocjom, może przyczynić się do tego, że pożyczysz zdecydowanie więcej, niż w rzeczywistości oczekujesz, a to oznacza oczywiście wygenerowanie zdecydowanie większych kosztów zobowiązania.
Okrojona wersja, będzie tańsza
Może takie stwierdzenie być na początku dla nas mało zrozumiałe. Jednak tak naprawdę warto się zastanowić właśnie nad tym, że jeżeli do wyboru mamy wzięcie kredytu gotówkowego z dodatkowym ubezpieczeniem, lub bez niego, to oczywiście tańszą wersją, będzie ta druga. Tak jest również w przypadku, jeżeli bank nakłania nas również do założenia konta osobistego. Taki dodatkowy rachunek raczej będzie generował kolejne koszta, szczególnie jeżeli nie zamierzasz z niego korzystać.
Porównuj oferty
Nie jest możliwe wybranie jednej, idealnej propozycji, jeżeli nie mamy żadnego kontekstu do porównania. Zatem zawsze korzystaj z aktualnych zestawień, a także rankingów, których głównym celem jest przede wszystkim określenie, który produkt finansowy jest obecnie najtańszy, a który niekoniecznie. Oczywiście nie powinno się pod tym względem sugerować wyłącznie oprocentowaniem. Należy zwracać szczególną uwagę na RSSO, czyli wskaźnik pod którym kryją się wszystkie pozostałe koszta kredytu lub pożyczki gotówkowej. Dopiero wtedy będziesz mieć rozeznanie, jak bardzo droga będzie pożyczka, którą sobie upatrzyłeś.
Publikacja:
PowrótKomentarze
Więcej o