Jakie są różnice między transakcjami na rynku pierwotnym a wtórnym?
Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym dotyczy transakcji dokonanych bezpośrednio od inwestora, którym jest spółdzielnia mieszkaniowa bądź deweloper. Tutaj nabywca automatycznie jest pierwszym właścicielem zakupionej nieruchomości. Rynek wtórny mówi o zakupie nieruchomości od poprzedniego właściciela lokalu.
Nie ma żadnych różnic pomiędzy udzielanym kredytem na nieruchomość z rynku wtórnego i pierwotnego. Procedura przyznawania obu pożyczek jest jednak inna. Wzięcie kredytu w przypadku zakupu nieruchomości z pierwszej ręki uruchamiane jest już w momencie prowadzenia prac budowlanych. Gdy nabywa otrzyma pozwolenie na użytkowanie z nieruchomości, wtedy dopiero dochodzi do podpisania aktu notarialnego, mającego na celu przeniesienie własności na nowego właściciela. Inaczej odbywa się to przy transakcji na rynku wtórnym. Tutaj najpierw należy podpisać akt notarialny, a dopiero później wypłacane są środki z powierzonego kredytu.
Podczas zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, nabywca uiszcza dodatkowo 2% podatek od czynności cywilnoprawnych. Przy transakcjach z rynku pierwotnego, kredytobiorca jest zwolniony z tego podatku chyba, że kupuje nieruchomość od dewelopera, wtedy musi on opłacić koszt podatku VAT.
PowrótKomentarze
Więcej o