Strona korzysta z ciasteczek zgodnie z Polityką plików Cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodnę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jakie wyróżnia się notowania na polskiej giełdzie?

Polska giełda charakteryzuje się notowaniami w postaci kursów dnia, czyli w systemie fixingów oraz notowaniami ciągłymi.

Pojedynczy i podwójny fixing, a także notowania ciągłe możliwe są dzięki systemowi WARSET, który prowadzi notowania na giełdzie w Warszawie. Wybrany system notuje tylko jeden instrument finansowy.

Notowania ciągłe należą do mniej skomplikowanych niż z dwoma fixingami. W notowaniach ciągłych, które odgrywają najważniejszą rolę, obywają się dwie fazy. Otwarcie zaczyna się między 8:30 a 10:00 z fixingiem o10:00. Po tej części zaczynają się notowania ciągłe. Następnie między godziną 16:00 a 16:10 składa się zlecenia na ich zamknięcie. Po zamknięciu zleceń ustalany jest drugi fixing. Po tym etapie do godziny 16:30 wprowadza się zlecenia na kolejny dzień.

 

Notowania z dwoma fixingami zaczynają się już od 8:30 do 11:00. W tym czasie trwa faza przed otwarciem notowań. Interwencja następuje w piętnaście minut po pierwszej fazie, po czym dokładnie o 11:15 następuje pierwszy fixing. Dogrywka odbywa się między 11:15 a 11:45. Powtarzanie faz następuje kolejno od 11:45 do 14:45 jako faza przed otwarciem. Po tej fazie do 15:00 następuje interwencja i równo o 15:00 dochodzi do drugiego fixingu, po której jest również dogrywka trwająca przez pół godziny. Przyjmowanie i wprowadzanie zleceń na kolejny dzień odbywa się między 15:30 a 16:30.

Notowania z jednym fixingiem odbywają się tak samo do godziny 11:45 jak przy notowaniach z dwoma fixingami. Notowanie jest zakończone o 11:45 i od tej godziny również wprowadza się zlecenia na kolejny dzień.

Dla inwestorów na giełdzie, korzystniejsze są notowania ciągłe, ponieważ można na bieżąco reagować na wszelkie wahania podaży i popytu papierów wartościowych. Spółki o minimalnej płynności posiadają system z jednym fixingiem, natomiast system z dwoma fixingami są bardziej rozwinięte od systemu z jednym fixingiem, ale dalej mniej elastyczne od notowań ciągłych.

Powrót

Komentarze

Dodaj Opinię