Strona korzysta z ciasteczek zgodnie z Polityką plików Cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodnę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Konto osobiste z możliwością oszczędzania

Ile Polaków rzeczywiście żyje od pierwszego do pierwszego, czyli od wypłaty do wypłaty. Często uskarżamy się, że nie jesteśmy w stanie zaoszczędzić ani grosza. Czy na pewno jednak jest to wina tak niskich wypłat, że nie wystarcza nam na odłożenie do skarbonki? A może po prostu brakuje nam wystarczającej motywacji?

Specjaliści od ekonomii są tego zdania, że oszczędzanie powinno być dobrym nawykiem każdego, niezależnie od stanu portfela. Nawet jeżeli miałaby to być złotówka miesięcznie.

Dlaczego nie oszczędzamy?

Już poznaliśmy główny powód tego, że nie oszczędzamy. Uważamy, że zarabiamy za mało. Niestety statystyki mówią coś innego. Niezależnie od tego, czy zarabiamy 1000 złotych, czy może 10 tysięcy złotych, to zazwyczaj wydajemy wszystkie pieniądze co do ostatniej złotówki. Jednym słowem im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy.

Za kolejny powód braku oszczędności w naszym portfelu, uznajemy brak celu. Na co mielibyśmy oszczędzać, skoro mamy tak wiele wydatków bieżących? Często myślimy, że oszczędzanie na wakacje lub na nowy samochód spowoduje, że będziemy uznawani za osoby zamożne. Brzmi absurdalnie. Ale często to właśnie my sami podcinamy sobie skrzydła, nie szef, który nie dał nam premii, lub dzieci, które wołają o coraz wyższe kieszonkowe. To co moglibyśmy naprawdę zaoszczędzić, niestety wydajemy na bieżące przyjemności, takie jak słodycze, alkohol, bilety do kina, czy też papierosy. A przecież te pieniądze moglibyśmy odkładać na konto, i jeszcze na tym zyskać.

Zakładanie konta oszczędnościowego

Jeśli posiadamy konto bankowe i mamy bezpośredni dostęp do bankowości internetowej, to z tego tytułu, możemy zyskać dostęp do wielu możliwości. Na przykład założymy dowolne subkonto, określane jako rachunek oszczędnościowy. Najczęściej nowi klienci otrzymują propozycję nieco wyższego oprocentowania. Jego wartość waha się w granicach 3-4 procent. Później niestety spada do około 1,5-2,5 procenta w skali roku. Zakładanie konta oszczędnościowego jest bardzo proste. Nie wymaga to żadnych większych formalności. Najczęściej raz w miesiącu można wypłacić oszczędności z konta oszczędnościowego na rachunek rozliczeniowy, bez ponoszenia żadnych kosztów.

Powrót

Komentarze

Dodaj Opinię