Strona korzysta z ciasteczek zgodnie z Polityką plików Cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodnę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kredyt hipoteczny, a BIK

Kredyt hipoteczny, a BIK

Banki wraz z ostatnimi rozporządzeniami ustanowionymi przez Komisję Nadzoru Finansowego musiały wprowadzić sporo różnych zaostrzeń. W związku z tym, nie każdy klient starający się o kredyt mieszkaniowy, może rzeczywiście go otrzymać. Przede wszystkim musi on wykazywać się odpowiednią zdolnością kredytową, a co za tym idzie, także posiadaniem stałego zatrudnienia. Kolejnym warunkiem, jaki musi być koniecznie spełniony, jest brak jakichkolwiek wątpliwości co do historii kredytowej. Aby banki mogły zweryfikować przeszłość klienta, a także znaleźć ewentualne niespłacone zadłużenia na jego koncie, posługują się w tym celu Biurem Informacji Kredytowej.

Co to jest BIK

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją gromadzącą wszelkie informacje na temat długów zaciągniętych przez klientów banków, skoków, a także instytucji pozabankowych. Dlatego, jeśli tylko na nasze nazwisko jest zaciągany jakikolwiek kredyt lub pożyczka, musimy jednocześnie liczyć się z tym, że trafiamy do systemu, w którym spłata naszych zobowiązań jest regularnie monitorowana.

Instytucja kieruje się szczegółowymi kodami, które charakteryzują naszą rentowność. Przy naszym nazwisku mogą pojawić się mianowicie numerki symbolizujące między innymi bezproblemową spłatę raty w terminie, czy też opłacanie rat z określonym opóźnieniem.

Bank również dowie się, czy w związku z naszymi opóźnieniami wszczęta została egzekucja odzyskiwania długu, czy może dług został uregulowany bądź umorzony. Te wszystkie cechy sprawiają, że placówka bankowa, do jakiej składamy wniosek kredytowy, ocenia naszą wiarygodność.

Dobra i zła historia kredytowa

Opłaca się regulować wszystkie należności w terminie. Ponieważ na ich podstawie budujemy sobie dobrą historię kredytową. A to oznacza, że możemy starać się o kolejny kredyt z większą gwarancją otrzymania pozytywnej odpowiedzi. Jeśli zdarzą nam się jakiekolwiek opóźnienia w spłacie raty, powinniśmy być świadomi tego, iż taka informacja będzie przechowywana jeszcze przez kolejne 5 lat.

Jeżeli wypełnimy odpowiedni formularz, to możemy mieć dostęp do wszystkich danych, jakie są zawarte na nasz temat w Biurze Informacji Kredytowej. W ten sposób przy składaniu wniosku o kredyt mieszkaniowy nie będziemy mieli żadnego zaskoczenia.

Data publikacji: 10/05/2015
Powrót

Komentarze

Dodaj Opinię