Strona korzysta z ciasteczek zgodnie z Polityką plików Cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodnę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Niskie oprocentowanie, a RRSO pożyczki gotówkowej

Niskie oprocentowanie, a RRSO pożyczki gotówkowejReklamy bankowe i parabankowe, doskonale wiedzą w jaki sposób przykuć uwagę jak największej liczby potencjalnych klientów. Żeby jednak nie złapać się na promocję, która w rzeczywistości wcale nie będzie dla nas korzystna cenowo, warto zapoznać się z kilkoma pojęciami związanymi z produktami finansowymi.

Czym różni się oprocentowanie od RRSO

Często w przypadku kredytów gotówkowych pojawiają się dwa pojęcia: oprocentowanie oraz RRSO. Musimy jednak mieć świadomość tego, że są to dwa odrębne wskaźniki. Teoretycznie oprocentowanie, czyli odsetki są podstawowymi kosztami ponoszonymi przez kredytobiorcę od pożyczanego kapitału. Taki wskaźnik jest podawany we wszystkich reklamach, na przykład brzmiąc jako kredyty nisko oprocentowane.

Rzeczywiście oprocentowanie pożyczki gotówkowej może wynosić od 5 do 25%.

Jednak nie jest to jedyny koszt zaciąganego kredytu. Gdyby tak było, mielibyśmy do czynienia z naprawdę niskimi kosztami. Zatem o jakich dodatkowych opłatach powinniśmy jeszcze wiedzieć? Tutaj wymienia się prowizje, naliczane podczas procesu przygotowania kredytu, lub kiedy klient zdecyduje się na wcześniejszą spłatę należności. Zwykle także doliczana jest specjalna marża. Tego typu kwoty najczęściej liczone są w procentach od całej wartości pożyczki gotówkowej jaką jesteśmy zainteresowani. Nie zapominajmy także o ubezpieczeniu. W końcu jest to coraz częściej oferowany produkt, który w jednych bankach jest dobrowolny, a w innych już obowiązkowy. W taki sposób zbliżyliśmy się do kolejnego pojęcia, jakim jest RRSO, czyli rzeczywiste oprocentowanie.

O RRSO słów klika

Mamy teraz w końcu świadomość tego, że kredyt gotówkowy ponosi sporo dodatkowych opłat, nie tylko oprocentowanie, które jest reklamowane jako bardzo niskie. Aby dowiedzieć się, jakie są wszystkie koszta kredytu, wystarczy spojrzeć na wskaźnik RRSO. Ponieważ właśnie w nim zawarte są wszystkie prowizje, marże, a także zwykłe odsetki.

Mimo, że często możemy sugerować się tym wskaźnikiem, który zresztą podawany jest zwykle we wszystkich ofertach handlowych, w tym także porównywarkach finansowych ( finanero.pl ), to jest to element ruchomy. Możemy mieć na niego wpływ.

Ostatni komentarz: 26 Październik, 2015.

Powrót

Komentarze

Laura
2015-10-26 01:12
Ocenił(a) na:
5,0
Przy chwilówkach nie patrzy się na RRSO! Nie odzwierciedla on kosztów udzielanych pożyczek.

Dodaj Opinię