Pożyczanie od znajomego, czy od firmy pożyczkowej?
Potrzebujesz na szybko gotówki? Zastanawiasz się nad zapytaniem o kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych wolnej gotówki, swojego znajomego? Uważaj – taka pożyczka również kosztuje. Nawet dużo, jeśli sprawa darmowej pożyczki wyjdzie na jaw.
Może się niektórym osobom wydawać, że nie ma sensu korzystać z oficjalnych pożyczek zaciąganych w firmach pozabankowych. Dlatego w pierwszej kolejności szukamy zupełnie innych źródeł, które pomogą nam zapełnić domową dziurę finansową. Czy w takim razie pożyczanie od naszych znajomych, lub kogoś bliskiego z rodziny, rzeczywiście okaże się dla nas zdecydowanie korzystniejsze? Tak może wyglądać jedynie na pierwszy rzut oka. Ponieważ jeśli chcemy przestrzegać wszystkich przepisów prawnych, nie powinniśmy pod żadnym pozorem zapominać również o tym, że od polubownej pożyczki, również powinniśmy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.
Danina od pożyczki, którą udziela nam znajomy, jest regulowana ustawą z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 223). Okazuje się, że w momencie zawarcia umowy pożyczkowej, pomiędzy Pożyczkobiorcą, a Pożyczkodawcą, opłacenie podatku spada na Pożyczkobiorcę.
Dokładnie o tym obowiązku informuje nas artykuł 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z artykułem 4 punktu 7 również tejże ustawy. To właśnie Pożyczkobiorca jest zobowiązany do tego, żeby zgłosić do urzędu skarbowego wzięcie pożyczki, jak i również wpłacić na rachunek bankowy US wyliczoną daninę.
Nie musimy się obawiać zbyt skomplikowanych kalkulacji związanych z wyliczeniem podatku. Ponieważ do tego celu, tak naprawdę potrzebujemy kwotę, jaką pożyczamy, by od niej odliczyć 2 procent podatku. Zatem jeżeli pożyczymy od jakiegoś znajomego kwotę 10 tys. złotych, to nasz podatek wyniesie 200 złotych. Raczej nie jest to zbyt duża suma w porównaniu do wszystkich kosztów, jakie ponosimy, gdy oficjalnie pożyczamy pieniądze z firmy pozabankowej. Oczywiście zwykle bywa tak, że ktoś nawet nie trudzi się, by wpłacić podatek na konto Urzędu Skarbowego.
Ponadto ważny jest również termin płatności tego podatku. Pożyczkodawca musi dokonać wpłaty daniny na konto w ciągu 14 dni od momentu wzięcia pożyczki.
Jak uniknąć podatku?
Prawo w Polsce, chociaż jest rygorystyczne, to jednak w poszczególnych sytuacjach możemy mówić o ulgach podatkowych, z których z powodzeniem korzystamy.
Dlatego, jeżeli zależy nam rzeczywiście na uniknięciu płacenia podatku od pożyczek poza firmami pożyczkowymi, najlepszym rozwiązaniem będzie pożyczanie pieniędzy od rodziny. Na pewno najlepszymi Pożyczkodawcami wtedy okażą się dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, macocha, ojczym, a także małżonek.
Chociaż w tym przypadku nie musimy już płacić podatku, to jednak wszystko musi być dokładnie udokumentowane. Na to także mamy 14 dni od momentu zawarcia umowy. Jednocześnie musimy poinformować Urząd Skarbowy o otrzymaniu pieniędzy dokumentując to wykazem z banku, czy też potwierdzeniem otrzymanego przelewu.
20 procent stawki sankcyjnej
Okazuje się, że jeśli nie powiadomimy Urzędu Skarbowego o pożyczonej kwocie, a także nie zapłacimy podatku (jeżeli nie jesteśmy z niego zwolnieni), przyjdzie nam zapłacić aż 20% wartości pożyczki. Jest to kara za zatajenie pożyczki oraz braku płatności podatku. Na taką stawkę sanacyjną muszą przygotować się również osoby, które pożyczały pieniądze od swojej rodziny, ale niestety nie zgłosiły tego faktu do Urzędu Skarbowego.
By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, najlepiej jest załatwiać wszystkie sprawy związane z pożyczką jak najbardziej formalną drogą. W tym celu należy udać się do notariusza, u którego właśnie podpisywana jest umowa. Jednocześnie to notariusz jest odpowiedzialny za poinformowanie US o zaciągnięciu pożyczki od jednego z członków rodziny. Dlatego sam Pożyczkobiorca jest już zwolniony z tego obowiązku.
Pożyczka w firmie pozabankowej
Patrząc na te wszystkie formalności związane z pożyczaniem pieniędzy od znajomych lub rodziny, zastanawiamy się, czy czasem jednak nie utrudniamy swojej sytuacji finansowej. Z jednej strony wychodzi dużo taniej, niż w bankach. Z drugiej jednak należy pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności. W innym przypadku przyjdzie nam zapłacić z tego tytułu bardzo wysoką stawkę.
Jest to również czas na to, by się zastanowić, czy rzeczywiście zdecydowanie bardziej opłaca nam się wziąć pożyczkę od kogoś z bliskich, czy jednak szybciej i taniej będzie zaciągnąć pożyczkę w firmie pozabankowej. Jeżeli trafimy na prawdziwą promocję polegającą, na udostępnieniu darmowej pożyczki nowym Klientom, to chyba rzeczywiście odpowiedź nasuwa się samoistnie.
PowrótKomentarze
Więcej o