Strona korzysta z ciasteczek zgodnie z Polityką plików Cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodnę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Twój domowy budżet kuleje? Weź chwilówkę!

Oszczędności to według wielu ekspertów sposób na sukces finansowy. Nie dotyczy to tylko wielkich firm i korporacji, lecz również gospodarstw domowych. Kontrolowanie wydatków pomoże w znalezieniu nadwyżek finansowych, które można przeznaczyć na wydatki zupełnie niespodziewane.

Kto decyduje się oszczędzać?


Stosunek Polaków do regularnego oszczędzania jest pozytywny. Przeprowadzone badania dowodzą, że aż 2/3 społeczeństwa popiera oszczędny tryb życia. Jednak czy poparcie i pozytywne myślenie o oszczędzaniu przekłada się na działanie? Niekoniecznie.
Raport Fundacji Kronenberga i Komisji Nadzoru Finansowego wskazuje, że oszczędnościami może pochwalić się jedynie 10% osób zarabiających. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że choć Polacy chcą oszczędzać, nie mają z czego. W dalszych badaniach okazało się, że 53% badanych przyznało, że wszystkie zarobione pieniądze wydają na potrzeby bieżące. Uzasadnieniem dla takiego stanu rzeczy były przede wszystkim niskie zarobki, zwłaszcza w porównaniu z cenami produktów i usług znajdujących się na rynku.
Pozostałe 34% badanych przyznało, że oszczędza sporadycznie, zazwyczaj wtedy, kiedy pojawiają się nadwyżki pieniędzy albo gdy pojawia się jakaś łatwa do przewidzenia potrzeba, np. remont zaplanowany na konkretny termin.

Gdy nie masz gotówki


Z podanych powyżej danych wynika wyraźnie, że tylko nieliczne gospodarstwa domowe są przygotowane na niespodziewane wydatki. Jednak nie oznacza to, że pozostałe osoby są ze swoim problemem całkiem same. Na rynku finansowym funkcjonuje wiele firm pożyczkowych, które oferują szybką pożyczkę, możliwą do otrzymania w uproszczonym procesie weryfikacji klienta oraz jego zdolności kredytowej. Stanowią one doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują niedużej sumy „na już”. Taką sumę po kilku dniach lub tygodniach będą mogli bez problemu zwrócić, nie wikłając się w długi okres spłaty. Trzeba pamiętać, że koszty zaciągnięcia szybkiej pożyczki nie są odczuwalne tylko wtedy, kiedy jest ona zaciągnięta na krótki okres czasu.

Wydatki z rozsądkiem


Wydawanie pieniędzy nie jest niczym złym, stanowi naturalną konsekwencję posiadania zarobków. Jednak warto pamiętać, że każdy dysponuje ograniczonym budżetem na każdy miesiąc i wydawanie w nieskończoność, najczęściej nie jest możliwe, zwłaszcza na poczet pieniędzy, które dopiero zostaną zarobione. Aby bez problemu panować nad wydatkami, dobrze jest prowadzić książkę przychodów oraz rozchodów. Dzięki temu będzie można określić, jakie wydatki są realnymi potrzebami, a jakie są jedynie zachciankami.

Powrót

Komentarze

Dodaj Opinię