Strona korzysta z ciasteczek zgodnie z Polityką plików Cookies . Korzystając z niej wyrażasz zgodnę na używanie ciasteczek, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zanim Twoja firma zbankrutuje, szukaj pomocy w ZUS

Finansowe problemy w firmie mogą stać się prawdziwym błędnym kołem. Tym bardziej, jeśli przedsiębiorca jest pracodawcą. Nie może pozwolić sobie na zaległości w przypadku opłacanych składek społecznych oraz zdrowotnych. Jednak w grudniu bieżącego roku, weszły nowe przepisy wychodzące naprzeciw przedsiębiorcom borykającym się z niestabilną sytuacją finansową w firmie. Będą mogli oni między innymi wnioskować o rozłożenie na raty swoich należności, jednocześnie przesunąć termin płatności. W ten sposób jest możliwość spłacanie w ratach ubezpieczenia za pracowników jak i inne osoby ubezpieczone. Jeśli dojdzie do naprawdę poważnej sytuacji finansowej, wtedy przedsiębiorca ma szansę ubiegać się o umorzenie długu.

Właściciel firm, w celu ubiegania się rozłożenia płatności na raty, bądź odroczenia płatności, powinien zgłosić się do urzędników pracujących w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tam otrzymają nie tylko wszystkie potrzebne wskazówki, ale również uzyskają pomoc w wypełnieniu potrzebnych formularzy. Jeśli przedsiębiorca uzależnia upadłość firmy od tego, czy będzie w stanie wypłacić wszystkie składki czy nie, warto zdecydować się na ten krok. Dzięki niemu zyskuje szanse na odbudowanie swojej firmy i odrobienie strat.

Dlaczego miałoby na tym tak bardzo zależeć ZUS-owi na tym, by pomóc przedsiębiorcom uniknąć zamknięcia firmy? Przede wszystkim na prowadzonej działalności korzystają nie tylko sami przedsiębiorcy, ale również pracownicy i oczywiście państwo. W końcu do budżetu trafiają składki, jak i również podatki. Natomiast każde miejsce pracy w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. Ponadto jeśli dochodzi do upadłości firmy, bardzo możliwe jest to, iż uczciwie pracujący pracownicy nie będą mogli doczekać się zapłaty obiecanego wynagrodzenia. Ponieważ majątek jest rozdzielany także pomiędzy innych wierzycieli.

Najgorszym krokiem, jaki może zrobić przedsiębiorca, którego spotkały poważne kłopoty finansowe, jest uciekanie od problemu, jednocześnie czekając aż sytuacja się rozwiąże sama. Niestety problemy finansowe zwykle przybierają charakter kuli śnieżnej. Szybko od należnych długów naliczane są odsetki.

Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają ze swoich praw względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od początku 2015 roku do ZUS-u wpłynęło praktycznie 34 tysiące formularzy dotyczących prośby rozłożenia należności na raty. Ponad 50% wniosków zostało przyjętych pozytywnie. Tylko 2 procent przedsiębiorców usłyszało odpowiedź odmowną. Natomiast niecałe 20 procent z 14 tysięcy wniosków, zostało oddalone bez dalszego rozpoznania. Ponieważ dotyczyło to rozłożenia na raty składek, które nie były objęte ulgami.

W grudniu bieżącego roku weszły pewne zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. To pozwoliło na skierowanie sprawy w szersze grono przedsiębiorców. Składki ubezpieczeniowe mogą zostać rozłożone na raty również tych osób, które nie są płatnikami składek.

Agnieszka Jakubiec z Departamentu Realizacji Dochodów w ZUS przyznaje, że: „Konsekwencją zmian w ustawie dopuszczających możliwość objęcia ulgą składek za ubezpieczonych w części przez nich finansowanej, czyli potrącanych przez pracodawcę z ich wynagrodzenia, jest fakt, że należności objęte umową są ewidencjonowane na subkoncie ubezpieczonego oraz przekazywane do otwartych funduszy emerytalnych wraz z należną opłatą prolongacyjną i ewentualnie odsetkami za zwłokę”.

Drugą ulgą, która kierowana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w kierunku przedsiębiorców, dotyczy odroczenia terminu płatności składek. Tutaj odroczeniem mogą być objęte składki finansowane przez ubezpieczonych, którzy nie są płatnikami. Aby jednak wniosek został przyjęty, muszą zostać zachowane pewne warunki. Do nich zalicza się złożenie wniosku w odpowiednim czasie. Czyli przedsiębiorcy mogą ubiegać się o odroczenie terminu, jeśli wniosek przez nich złożony będzie maksymalnie najpóźniej ostatniego dnia upływu terminu płatności tych składek. Urzędnicy ZUS podkreślają, że taki wniosek może zostać złożony nawet na okres paru miesięcy.

Przedsiębiorcy w tarapatach finansowych mogą doszukać się jeszcze trzeciego rozwiązania, jakim jest umorzenie wszystkich należności. Nie można jednak traktować tego rozwiązania na równi z dwoma poprzednimi. Ponieważ należy wykazać się solidnymi argumentami, które wybronią przedsiębiorcę przed płaceniem należności. ZUS może pozytywnie rozparzyć taki wniosek, jeśli rzeczywiście stwierdzi, iż składki nie są w żaden sposób możliwe do uregulowania. Umorzone mogą być składki za osoby prowadzące firmę. Natomiast jeśli chodzi o pracowników, to umorzenie może dotyczyć wyłącznie składek, które są opłacane przez pracodawcę.

Najczęściej do takich sytuacji zalicza się chorobę, lub ciężką sytuacje materialną lub rodzinną przedsiębiorcy. Ponadto ZUS musi widzieć szansę podniesienia się przedsiębiorstwa z problemów finansowych. Czyli muszą mieć one charakter przejściowy, a właściciel firmy musi wykazać dużą motywację jak i również dobrą strategię do poradzenia sobie z problemem.

Publikacja:

Powrót

Komentarze

Dodaj Opinię